Ebû Zeyd el-Belhî'nin ruh sağlığı ve depresyon tedavisiyle ilgili görüşlerinin bilişsel terapiye göre değerlendirilmesi
Evaluation of Abu Zayd al-Balhī's views on mental health and depression treatment according to cognitive therapy
  1. Tez No: 568749
  2. Yazar: YASEMİN CENGİZ ÇAMLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deontoloji ve Tıp Tarihi, Din, Psikoloji, Medical History and Ethics, Religion, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Psikolojik iyi olma, mutluluk, psikolojik rahatsızlıklardan uzak durarak bedensel ve ruhsal olarak sağlıklı bir hayat sürme, modern hayatın stresli ortamında yaşayan günümüz insanlarının arayışında olduğu konuların başında gelmektedir. Artık psikolojik rahatsızlıkların bedensel rahatsızlıklar kadar toplum içerisinde sözü edilir olduğu görülmektedir. Psikolojik rahatsızlıkların en yaygın olanlarından biri ise depresyondur. Depresyon, İslam filozoflarında“üzüntü”kavramı olarak karşımıza çıkmaktadır. Üzüntüyü yenme, insanın en büyük amacı olan mutluluğa ulaşmayı engellediği için İslam filozoflarının üzerinde durduğu bir konu olmuştur. İslam düşünürlerinden Ebu Zeyd el-Belhî de Mesalihu'l-ebdan ve'l-enfus adlı eserinde“Hüzün ve Kaygının Giderilmesi ile İlgili Düzenlemeler”başlığı altında depresyon ve tedavisi hakkındaki görüşlerini belirtmiştir. Çalışmada Belhî'nin depresyonun tedavisine yönelik bu görüşleri, bilişsel terapi doğrultusunda değerlendirilmiştir. Belhî'nin depresyonu yenmeye yönelik tavsiyeleri, günümüzde etkili bir şekilde uygulanan bilişsel psikoterapi yöntemleri ile uyum içerisindedir. Tavsiye ettiği alternatif düşüncelerin, depresif hastalarda görülen bilişsel çarpıtmaları ortadan kaldırarak onların yerine mantıklı ve tutarlı düşünceler yerleştirmeyi amaçlar nitelikte olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Psychological well-being, happiness, avoiding psychological disturbances to live a healthy and mentally healthy life. These are the subjects that modern people are in search of today's people living in stressful environment. It is seen that psychological disturbances are mentioned as much as the physical disorders in the society. The most common psychological disorder is depression. Depression appears as the notion of sadness in Islamic philosophers. Overcoming sadness has been a subject that the Islamic philosophers have focused on, since it has prevented the achievement of happiness, the greatest purpose of man. Abu Zayd al-Balhī, one of the Islamic thinkers, expressed his views on depression and treatment under the title of“Arrangements Regarding the Elimination of Sadness and Corcern”in his work, Mesāliḥu'l-ebdān ve'l-enfus. In this study, Belhi's views on the treatment of depression were evaluated in the light of cognitive therapy. Belhi's advices for overcoming depression are in harmony with the methods of cognitive psychotherapy that are effectively applied today. It is seen that the alternative ideas that he recommends aim at removing the cognitive distortions seen in depressive patients and placing logical and consistent thoughts in their place.