Stres kaynakları ve askeri örgütlerde stres yönetimi
Sources of stress and management of stress in military
  1. Tez No: 239278
  2. Yazar: MURAT DEMİRKIRAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ASIM SALDAMLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Stres, organizmanın bedensel ve ruhsal sınırlarının tehdit edilmesi ve zorlanması ile ortaya çıkan bir durumdur. Tehdit ve zorlanma karşısında birey, kendini korumaya yönelik bir takım savunma mekanizmalarını harekete geçirme özelliğine sahiptir. Bir tehlike ile yüz yüze gelen birey, başa çıkamayacağına inandığı bu tehlikeden uzaklaşmaya çalışır, başa çıkacağına inandığı tehlike ile savaşır ve böylelikle yeni duruma uyum sağlar. İnsan bedeninin çevresinden gelen zorlayıcılara uyum sağlamasının normal bir sonucu olan stres, geçmişte olduğu kadar günümüzde de modern yaşamın getirdiği zorluklarla birlikte sorun olmaya artarak devam etmektedir. Örgüt ortamında belirli rol ve görevleri yerine getiren birey, örgüt ortamından kaynaklanan örgütsel stres ile karşı karşıya kalmaktadır. Stres ile ilgili birçok rahatsızlıklar hem birey hem de örgüt için pahalıya mal olan sonuçlar doğurmaktadır. Askerlik mesleği kendine özgü özellikler sergilemesi nedeniyle stres açısından başlı başına incelenmesi gereken bir alandır. Askeri organizasyonları diğer kurumlardan ayıran en önemli konu askeri ortamın doğasıdır. Askeri personelin her an ülkeleri için savaşmaya ve gerekirse bu uğurda ölmeye hazır olmaları gerektiği için psikolojik ve fiziksel olarak daha stresli ortamlar oluşmaktadır. Askeri organizasyonlarda barış şartlarında görülen stres kaynakları her ne kadar sivil organizasyonlarla benzerlik gösterse de sadece askerliğe özgü stresörler de bulunmaktadır. Muharebe stresindeki esas farklılık ise stres tepkilerinin yoğunluğunun, süresinin uzun olması ve başa çıkılamayacağına inanılan tehlikeden kaçışın pek mümkün olmamasıdır. Savaş alanındaki değişik faktörler, görevden kaynaklanan zorlanmalar, direkt olarak insanın yaşamını sürdürmesine yönelik olduğu için etkileri daha fazladır. Çalışmada genel stres kaynakları ve alınması gereken tedbirler incelendikten sonra, askeri organizasyonlarda farklılık arz eden stres kaynakları ve alınması gereken tedbirler barış ve muharebe şartlarında ayrı ayrı incelenmiştir. Muharebe stresinin etkilerini asgariye indirilmesi amacıyla alınabilecek tedbirlere ilişkin incelenen konular, stresin hedefi olan insanla bağlantısı nedeniyle, genellikle kişinin kendisi, lider/komutan ve motivasyon üzerinde düğümlenmiştir. Muharebe stresi ile mücadelede unutulmaması ve ilk önce yapılması gereken, her bireyin kendine has olan stres tepkisini doğru ve gerçekçi olarak tespit edebilmesidir. Bu tespit, stresle başa çıkabilmeyi yarı yarıya garantilemiş olur. Kişinin kendisine ilişkin stres tepkilerini öğrenmesinin yanında, komutanların da astlarının stres tepkilerini bilmeleri gerekmektedir. Bu noktadan sonra, stresin etkilerinin asgariye indirilmesi için gerekli çabaları göstermek mümkün olabilir. Ancak, akıllardan çıkarılmaması gereken husus; stresin etkilerinin azaltılması ve psikiyatrik zayiatın engellenmesi için yapılması zorunlu olanların, barıştan itibaren gerçekleştirilmesi gereğidir. Muharebe stresi ile mücadelede esas, stres belirtileri görüldükten sonra gidermeye çalışmak değil, stresin oluşmasını engellemektir. Stresin oluşmasını engellemeye yönelik sorumluluk da, en küçük rütbeden en yüksek rütbeye kadar her seviyedeki askeri kapsar. Yaşamak bir uyum savaşı, zorlanma ve stres yaşamanın bedelidir. Yaşamın ve başarının kendisinin, nasıl stres yaratıcı olduğu kaçınılmaz bir gerçekse ve nasıl bunlardan kaçış mümkün değilse, stresle yaşamayı ve daha da zor koşulları içeren muharebelerde, stresle başa çıkabilmeyi öğrenmenin de bir o kadar gerekli olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Stress is a situation which is occured with threating and forcing physical and spiritual limits of organism. Against the threat and force, individual has the ability to activate some kinds of defence mechanisms in order to protect himself. Individual who encounters a risk, tries to abstain from his risk which is believed as being unsucceed, fight with it that?s believed as to cope with. Therefore, stres which that adaptation to compellings coming from surroundings of human body, keeps going on being problem with difficulties are brought from modern life like in the past. Individual who performs definite roles and tasks in environment of organization, encounter with organizational stress is proceeded from organization enviroment. Many dispositions connected with stress, constitute costly consequences for both individual and organization. Military service principle due to exhibit feature characteristics is area that must be studied independently for stress. The most important subject to discriminate military organizations from other associations is nature of military environment. More stressfull environments come into being physically and spiritually because military personnel has to fight and if it is necessity being present to die for the sake of their country. In military organizations, even if stress sources, which are seen at reconciliation conditions, show similarity with civil organizations, there are also stressors peculiar to only military. However main differences in war, stress are long period and high density of stress reactions and impossibility of beware of the danger which are believed as sourced from duty depend on keeping up direct human life, their influences are excess. In this study, after researching general stress sources and precautions that have to be taken, stress sources which show difference in military organization and necessary precautions have to be taken were studied at peace and war conditions separately