Kurumsal kimlik, kurumsal imaj ve marka değeri arasındaki ilişki: Bir havayolu işletmesi üzerinde araştırma
The relationship between corporate image identity, corporate i̇mage and brand value: Research on an airway company
  1. Tez No: 596334
  2. Yazar: SİNEM ATILGAN ÖNDER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞİMAL ÇELİKKOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmada öncelikle, bir havayolu işletmesinin müşterilerinin algıları üzerinden kurumsal kimlik kavramının, kurumsal imaj ve marka değerine etkileri analiz edilmiştir. Araştırmamızda, amaç havayolu işletmelerinde kurumsal kimliği etkileyen faktörleri ortaya koymak ve kurumsal kimliğin, kurum imajı ile marka değeri üzerindeki etkisini açıklamaktır. Bu kapsamda yapılan yazın taramasının ardından, anket uygulaması yüz yüze gerçekleştirilmiş olup, anket çalışmasının ana kütlesini oluşturan müşteri kitlesi, söz konusu havayolu işletmesini en az bir kere kullanmıştır.Yapılan tez çalışmasında kullanılan demografik verileri açıklamak için frekans analizi kullanılmıştır. Anket çalışmasındaki değişkenlerin geçerlilik ve güvenilirlik analizlerini incelemek için ise açıklayıcı faktör analizi kullanılmıştır. Ardından, doğrulayıcı faktör analizi ile değişkenler arasındaki ilişkiye ait saptanan hipotezler test edilmiştir. Doğrulayıcı faktör analizinden elde edilen verilere ait korelasyon katsayıları analiz edilmiştir. Araştırmaya ilişkin değişken yapıları doğrulayıcı faktör analizi ile doğrulanmış olup Yapısal Eşitlik Modeli (YEM) kullanılarak hipotezler sınanmıştır. Havayolu işletmesinin marka değeri oluşumunda; kurumsal kimlik faktörlerinden kurumsal davranış ve logonun kurumsal kimlik üzerinde, kurumsal kimliğin kurumsal imaj üzerinde ve marka değeri üzerinde pozitif ve anlamlı bir etkisinin olduğu sonucuna ulaşılmaktadır. Kurumsal kültürün kurumsal kimlik üzerine etkisi olduğu desteklenmemiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effects of corporate identity concept on corporate image and brand value are analyzed through the perceptions of customers of an airline company. The aim of this study is to reveal the factors affecting the corporate identity in airline companies and to explain the impact of corporate identity on corporate image and brand value. Following the literature review conducted in this context, the survey was conducted face-to-face, and the main target group of the survey is the customer that has used the airline at least once. Demographic data were explained by frequency analysis. Using the explanatory factor analysis, the validity and reliability analyzes of the variables were examined. Then, the hypothesis of the relationship between the variables was tested by confirmatory factor analysis. Correlation coefficients of the data obtained from confirmatory factor analysis were also analyzed. The variable structures of the study were confirmed by confirmatory factor analysis and hypotheses were tested using the Structural Equation Model (SEM). In the structure of the airline's brand value; It is concluded that corporate behavior and logo, one of the factors of corporate identity, have a positive and significant effect on corporate identity, corporate identity on corporate image and brand value. The impact of corporate culture on corporate identity was not supported.