Türkiye'de medikal turizmin gelişmesinde Ortadoğu pazarının yeri ve önemi
Role and importance of middle east market in development of medical tourism in Turkey
- Tez No: 596343
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SUNA MUĞAN ERTUĞRAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Küreselleşen ekonomi ve serbestleşen hizmet ticareti giderek etkisini artırmakta, turizm ise bu durumdan en çok faydalanan sektörlerden birisi haline gelmektedir. Hem sağlık hem de turizm sektörünün kesiştiği noktada ortaya çıkan medikal turizm, insanların sağlık amacıyla başka ülkeleri ziyaret etmesi ve tıbbi tedavi arayışında olması halidir. Bu amaçla sınırları belirlenen medikal turizm, Türkiye'de ve dünyada hızla gelişmekte, ülkelerin ekonomilerine çok değerli katkılarda bulunmaktadır. Gelişen teknoloji, altyapı, finans ve ulaşım hizmetleri ise medikal turizm sektörünün gelişimine hız katmaktadır. Türkiye hem sağlık sektöründe sağladığı gelişmeyle, hem de turizm konusunda yükselen değer haline gelmesiyle medikal turizm için önemli varış noktalarından birisi haline gelmiştir. Coğrafik konumu sebebiyle rekabet ve de talep avantajına sahip olan ülkede, sektörün gelişimi Orta Doğu coğrafyasından etkilenmektedir. Araştırma kapsamında Orta Doğu pazarının Türkiye'deki medikal turizm sektörü üzerine etkileri, Türkiye açısından yeri ve önemi incelenmiştir. Bu kapsamda medikal turizm üzerine literatür kaynakları taranmış, uluslararası istatistik verilerinden ve sektörü temsil eden örgütlerin değerlemelerinden faydalanılmıştır. Aynı zamanda sektörün yapıtaşlarından birisi olan turizm acentelerine anket yapılarak, genel görünüm ve etkiler hakkında analizler yapılmıştır. Sonuç olarak, elde edilen veriler ışığında, Orta Doğu ülkelerinin medikal turizm konusundaki gelişmişlikleri ve Türkiye'ye yönelik oluşturulan talebin yapısı itibari ile Orta Doğu pazarı Türkiye medikal turizm sektörü üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Anahtar kelimeler : Türkiye'de Medikal Turizm, Orta Doğu Pazarının Önemi.
Özet (Çeviri)
Globalized economy and liberalized service trade are gradually increasing its impact, as for tourism, it is becoming one of the most benefited industry from this stage. Medical tourism, as emerging from the intersection of health and tourism industry, is the state of people who travel other countries in search of medical treatment for the purpose of health. Medical tourism, which has boundaries were specified for this purpose, is rapidly developing in Turkey and in the world, and contributing crucially to the economies of countries. Advancing technology, infrastructure, finance and transport services, on the other hand, are expediting the development of the medical tourism industry. Turkey has become one the important destination for medical tourists by both having the development in the healthcare system and becoming rising value in the tourism industry. In the country, that has the competitiveness and demand side advantage due to its geographical location, the development of medical tourism industry is affected by the Middle East region. Within the context of the study, the effects of Middle East market to the medical tourism industry in Turkey, its place and importance is examined. In this context, the current literature on medical tourism is scanned, has benefited from the international statistics data and evaluation of the organizations representing the industry. Also, by carrying out a survey to the travel agencies which is one of the constituent parts of the industry, overall outlook and effects are analyzed. Consequently, on the basis of obtained data, as of the development level of Middle East medical tourism market and structure of the demand towards Turkey, Middle East has a positive effect on medical tourism industry in Turkey. Keywords : Medical Tourism in Turkey, Importance of Middle East Market.