Post miocene tectonic of Çeltikçi graben, southern margin of Galatian volcanic province, Central Anatolia
Çeltikçi baseninin miyosen sonrası tektonizması, Galatya volkanik bölgesi güney kenarı, İç Anadolu
  1. Tez No: 596346
  2. Yazar: UMUR BERBEROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUAT BORA ROJAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Çeltikçi baseni, Kuzey Anadolu Fayı güneyinde Kretase yığışım prizması üzerinde gelişen Galatya Volkanik Alanında (GVP) yer almaktadır. Bu çalışmanın amacı, Miyosen ile Pliyo-Kuvaterner dizileri arasındaki deformasyon biçimi ve yoğunluk farklılığını araştırmaktır. Bölgede açığa çıkan birimler, en yaşlıdan gence doğru, Miyosen volkanikleri, Miyosen Çeltikçi formasyonu, Pliyo-Kuvaterner ve Kuvaterner birimler olarak sınıflandırılır. Fay kontrollü talus ve Kuvaterner alüvyal çökeller bölgedeki en genç birimlerdir. Tabaka düzlemlerinin eğim-doğrultu ölçümleri ve fay atım çizgilerinden yapılan analizler, Miyosen sonrası deformasyon çalışmalarında kullanılmıştır. Miyosen yaşlı birimlerde yoğun bir şekilde kıvrımlanma ve faylanma görülmektedir. Fakat, Pliyo-Kuvaterner kırıntılılar az miktarda kıvrımlanmış ve faylanmıştır. Saha verileri ve fay düzlemi üzerindeki atım çizgi analizleri, Miyosen sonrası ile geç Pliyosen dönemi arasında sıkışma rejimi olduğunu ortaya çıkartmıştır. Fakat, Kuvaterner ve sonrasında ise deformasyon gerilim şeklindedir.
Özet (Çeviri)
The Çeltikçi basin is located at the southern margin of a volcanic terrain known as“Galatian Volcanic Province”located on top of Cretaceous accretionary prism and to the south of North Anatolian Fault. The aim of this study is to investigate the difference in the style and intensity of deformation between Plio-Quaternary clastics and Miocene units. The units exposed in the area are classified as, from oldest to youngest, Miocene volcanics, Miocene Çeltikçi formation, Plio-Quaternary and Quaternary units. The fault-controlled talus to fan deposits and Quaternary alluvial deposits are the youngest units in the area. The dip-strike measurements of bedding planes and the analysis of fault slip data were used for the post-Miocene deformational studies. The intense faulting and folding are observed for the Miocene units. However, the Plio-Quaternary clastics are gently folded and poorly faulted. The field data and fault plane slip data analyses revealed that there is compression during post-Miocene to Late Pliocene period. However, during Quaternary and onwards the operating deformation is extension.