Aile hekimlerinin geleneksel ve tamamlayıcı tıp yöntemleri hakkında bilgi, tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi
Evaluation of knowledge, attitudes and behaviors of family physicians about traditional and complementary medicine methods
  1. Tez No: 685412
  2. Yazar: SEDA TÜRKMEN GÜNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÇETİN EKERBİÇER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
GİRİŞ ve AMAÇ: Tanımlayıcı türde kesitsel epidemiyolojik araştırma tipi olarak planlanan bu araştırmamızda aile hekimlerinin Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp (GETAT) kullanım sıklığı ve bu konudaki bilgi, tutum ve davranışlarının araştırılması amaçlanmıştır. GEREÇ ve YÖNTEM: 02.03.2021 – 01.04.2021 tarihleri arasında Surveymonkey anket hazırlama ve uygulama sitesi aracılığı ile hazırlanan 14 bölümden oluşan anket, aile hekimlerinin bulunduğu sosyal iletişim grupları üzerinden kar topu tekniğine göre iletilmesi ve uygulanması ile yapılmıştır. Elde edilen veriler Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) versiyon 21.0 ile analiz edilmiştir. (Etik kurul onayı numarası: E-71522473-050.01.04-14796-76) BULGULAR: Çalışmaya toplam 209 aile hekimi katıldı. Katılımcıların ortalama yaşı 32,99 (ss=7,27; min=24, max=55) tespit edilmiştir ve %73,7'si kadındı. Aile hekimlerinin en yüksek bilgi düzeyine sahip olduğu uygulama kupa uygulaması olarak tespit edildi. Klinik olarak faydasına en fazla inanılan uygulamanın akupunktur (n=172, %82,3) olduğu ancak aile hekimlerinin kendi sağlıkları için daha fazla fitoterapi (n=43, %20,6) kullandığı görüldü. Artrit ve depresyon hastalıklarında GETAT uygulamalarının kullanılabileceği aile hekimleri arasında düşünülmektedir [sırasıyla n (%); 122 (58,4), 119 (56,9)]. GETAT uygulamalarının yaygınlaşmasının önündeki en büyük engelin uygulamalardaki kanıt eksikliği olduğu düşünülmekte (n=191, %91,4). Aile hekimlerinin büyük bir kısmı klasik modern tıp ile beraber GETAT uygulamalarının da kullanılması gerektiğini düşünmektedir (n=148, %70,8) ve bilgi kaynağı olarak en fazla konunun uzmanları tercih edilmektedir (n=102, %48,8). SONUÇ: Aile hekimlerinin GETAT uygulamalarına karşı görüşlerini ve tutumlarını belirlemek amacıyla yapılan çalışmamızda, aile hekimlerinin GETAT uygulamaları hakkındaki kullanım sıklığı, bilgi düzeyi, tutum ve davranışları daha önceki yapılan çalışmalarla uyumlu olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION and AIM: In this study, which was planned as a descriptive cross-sectional epidemiological research type, it was aimed to investigate the frequency of use of Traditional and Complementary Medicine (T&CM) and their knowledge, attitudes and behaviors on this subject. MATERIALS and METHODS: Between 02.03.2021 and 01.04.2021, the survey consisting of 14 sections, prepared through the Surveymonkey survey preparation and application site, was conducted by transmitting and applying the snowball technique over the social communication groups of family physicians. The obtained data were analyzed with the Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) version 21.0. RESULTS: Totally 209 family physicians participated in the study. The mean age of the participants was 32.99 (ss=7.27; min=24, max=55) and 73.7% of them were female. The practice in which family physicians have the highest level of knowledge was determined as the cup therapy. It was observed that the practice most believed to be clinically beneficial was acupuncture (n=172, 82.3%), but family physicians used more phytotherapy (n=43, 20.6%) for their own health. It is thought among family physicians that T&CM therapy can be used in arthritis and depression diseases [n (%, respectively); 122 (58.4), 119 (56.9)]. It is thought that the biggest obstacle to the spread of T&CM therapy is the lack of evidence in the therapies (n=191, 91.4%). Most of the family physicians think that T&CM therapies should be used together with classical modern medicine (n=148, 70.8%), and the experts in the field are mostly preferred as the source of information (n=102, 48.8%). CONCLUSION: In our study, which was conducted to determine the views and attitudes of family physicians towards T&CM therapies, the frequency of use, level of knowledge, attitudes and behaviors of family physicians about T&CM therapies were determined in accordance with previous studies.