Meme kanserli hastalarda sentinel lenf nodu değerlendirmesinde intraoperatif imprint sitoloji ve frozen kesit ile parafin sonuçlarının karşılaştırılması, sonuçlara etki eden faktörlerin irdelenmesi
Comparison of Intraoperative Imprint Cytology and Frozen Section with Paraffin Results in Sentinel Lymph Node Evaluation in Breast Cancer Patients, Investigation of Factors Affecting the Results
- Tez No: 596367
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAİME GÜL BARUT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Meme Kanserli Hastalarda Sentinel Lenf Nodu Değerlendirmesinde İntraoperatif İmprint Sitoloji Ve Frozen Kesit İle Parafin Sonuçlarının Karşılaştırılması, Sonuçlara Etki Eden Faktörlerin İrdelenmesi AMAÇ: Çalışmanın amacı sentinel lenf düğümü frozenı yapılan meme karsinomlu hastalarda imprint sitoloji/frozen kesit üstünlüğünü araştırmak ve sonuçları etkileyen parametrelerle karşılaştırmaktır. GEREÇ VE YÖNTEM: 2010-2018 yılları arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Patoloji Bölümü'nde frozen yapılmış ve materyaline ulaşılmış 207 meme karsinomlu olgu incelendi. Frozen sonuçları parafin sonuçlarla ve klinikopatolojik prognostik parametreler ile uygun testler kullanılarak SPSS 21.0 programında karşılaştırıldı. BULGULAR: Çalışmaya alınan hastaların 204'ü kadın (%98,6), 3'ü erkek (%1,4), yaşları 29-95 arası olup, yaş ortalamaları 56,2±12,0 yıldır. SLN sayısı ortalaması 2,60±1,79, NSLN 1,04±1,70 adetdir. Olguların %60,3'ü İDK, %23,7'i invaziv meme karsinomu, %4,8'i İLK, %2,4'ü musinöz karsinomdan oluşmaktadır. Tümörlerin çapı ortalama 2,28±1,17 cm'dir. Vakaların %7,2'sinde multifokalite, %2,6'sında multisentrisite, %29,4'ünde LVI mevcut, %87,2'sinde ER pozitif, %86'sında PR pozitif, %42,9'u cerB2 pozitif, %5,8'inde triple negatiftir. Histolojik grade değerlendirildiğinde olguların %21,4'ü grade 1, %45,5'i grade 2, %33,2 grade 3'tür. Olguların %30'unun (n=60) frozen cevabı, %30,9'unun (n=60) imprint sitolojisi, %29,0'ının (n=40) frozen kesit, %36,0'ının (n=73) parafin cevabı pozitiftir. Frozen cevabı pozitif olan hastaların %49,2'sinde (n=29), negatif olanların %19,2'sinde (n=25) LVİ vardır.
Özet (Çeviri)
Comparison of Intraoperative Imprint Cytology and Frozen Section with Paraffin Results in Sentinel Lymph Node Evaluation in Breast Cancer Patients, Investigation of Factors Affecting the Results Aim: The aim of the study was to investigate the superiority of imprint cytology / frozen section in patients with breast carcinoma who underwent sentinel lymph node frozen section and to compare the parameters affecting the results. Materials and Methods: 207 patients with invazive breast carcinoma who underwent frozen section between 2010 and 2018 in the Pathology Department of Haseki Training and Research Hospital of Health Sciences University were evaluated. Frozen results were compared with paraffin results and clinicopathological prognostic parameters by appropriate tests in SPSS 21.0 program. Results: 207 of the patients included in the study, 204 were female (98.6%) and 3 were male (1.4%). Their ages were between 29-95 years and the mean age was 56.2 ± 12.0 years. The mean number of SLN was 2,60 ± 1,79 and NSLN was 1,04 ± 1,70. 60.3% of the cases were IDC, 23.7% were invasive breast carcinoma, 4.8% were ILK, 2.4% were mucinous carcinoma. The mean diameter of the tumors was 2.28 ± 1.17 cm. 7.2% of cases had multifocality, 2.6% had multicentricity, 29.4% had LVI, 87.2% had positive ER, 86% had positive PR, 42.9% had cerB2 positive and 5.8% had triple negative. When histological grade was evaluated, 21.4% of the cases were grade 1, 45.5% were grade 2, 33.2% were grade 3. Frozen response was positive in 30%, imprint cytology was positive in 30.9%, frozen section was positive in 29.0%, paraffin response was positive in 36,0.% of the cases. LVI was found in 49.2% (n = 29) of the patients with positive frozen response and in 19.2% (n = 25) of the negative patients.