Preeklamptik gebelerde serum leptin düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of serum leptin levels in preeclamptic pregnant women
  1. Tez No: 596371
  2. Yazar: MURAT İBRAHİM TOPLU
  3. Danışmanlar: DR. BAŞAK CINGILLIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Amaç: Serum leptin düzeylerinin sağlıklı gebeler ve preeklamptik gebelerde karşılaştırılması ve preeklampsi tanısında kullanılabilirliğini ortaya koymak. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma prospektif olarak tasarlandı ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi Okmeydanı Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Klinik Araştırmalar Etik Kurul onayı alınarak yapıldı. 1 Ocak 2018 ve 30 Haziran 2018 tarihleri arasında Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'ne başvuran 37 preeklamptik gebe çalışma grubunu, 37 sağlıklı gebe ise kontrol grubunu oluşturdu. Gruplar; sosyodemografik özellikleri, gestasyonel özellikleri, maternal-neonatal sonuçlar ve serum leptin düzeyinin de dahil olduğu laboratuvar parametreleri açısından karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: To compare serum leptin levels in healthy and preeclamptic pregnant women and to evaluate its usefulness in the diagnosis of preeclampsia. Materials and Methods: This study was designed prospectively and was conducted with the approval of the Clinical Research Ethics Committee of Okmeydanı Health Application and Research Center of Health Sciences University. The study group consisted of 37 preeclamptic pregnant women admitted to the Obstetrics and Gynecology Clinic between 01/01/2018 and 30/06/2018 and 37 healthy pregnant women were the control group. The groups were compared in terms of their sociodemographic and gestational features, maternal-neonatal conditions and laboratory parameters including serum leptin levels.