Tapetum'un mikrocerrahi anatomisi; mesial temporal bölgeye transtemporal yaklaşımdaki yeri
Microsurgical anatomy of tapetum and its importance in transtemporal approach for mesial temporal region
  1. Tez No: 596376
  2. Yazar: MUYASSAR MIRKHASILOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECMETTİN TANRIÖVER, UZMAN İLHAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin-Sinir ve Omurilik Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nöroşirürji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Bu çalışmada mesial temporal bölgeye cerrahi yaklaşımlardaki önemini açığa çıkartmak için tapetum ve bağlantılı bölgelerin anatomisinin lif diseksiyon tekniği ile ortaya konulmasıdır. Yöntem: Bu çalışmanın büyük bölümü İstanbul Üniversitesi- Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, Nöroşirurji Ana Bilim Dalı, Mikro-Endonöroşirurji ve Nöroanatomi Eğitim Araştırma Laboratuarı'nda yapıldı. Ek olarak bir kadavra kafası diseksiyonu Minnesota Üniversitesi Beyin Cerrahi Bölümü Nöroanatomi Laboratuarında gerçekleştirildi. 4 adet postmortem insan beyni, Klingler yöntemine uygun olarak fikse edildi ve disseksiyona hazır hale getirildi. Disseksiyonlar cerrahi mikroskop altında Rhoton mikrocerrahi seti kullanılarak yapıldı. Disseksiyonlar lateralden mediale, medialden laterale yapılarak ak madde lifleri kat kat kaldırıldı. Çalışmanın her aşamasında ulaşılan lifler ve anatomik yapıların birbirleri ile ilişkisi profesyonel dijital fotoğraf makinası ile 3 boyutlu fotoğraflama tekniği kullanılarak fotoğraflandı. Bulgular: Optik radyasyon lifleri lateral genikulat cisimden (LGC) çıktıktan sonra, internal kapsülün sub- ve retrolentiküler kısımlarını geçerek oksipital lobun medial yüzeyinde bulunan vizüel kortekse ulaşır. Optik radyasyonun anterior demeti LGCden lateral ventrikülün temporal boynuzunun tavanına doğru yol alıp, öne doğru uzandıktan sonra, geriye dönerek temporal boynuzun çatısı ve lateral duvarında seyreden Meyer döngüsünü oluşturur. Sonunda bu lifler atrium ve oksipital boynuz aşağısından geçerek kalkarin sulkus alt kısmına ulaşır. Tapetum lifleri spleniumdan başlayıp lateral ventrikül atrium ve temporal boynuzun dorsolateralinde yer alır. Ventrikül kompartmanlarının lateral yüzlerini ve temporal boynuz tavanının bir kısmını örter ve ependim dokusunun hemen üstünde, optik radyasyon liflerinin derininde ince bir lif tabaka olarak temporal lob ucuna doğru devam eder. Çalışmamızda optik radyasyon lif demetinin ön bölümünü oluşturan Meyer döngüsü'nün en üst lifleri ile splenium kaynaklı bir kommissürel ak madde uzantısı olan tapetum liflerinin birleştiği ve devamlılık gösterdiği görülmüştür. Sonuç: Mesial temporal bölgeye cerrahi yaklaşımlarda lateral ventrikül temporal boynuzuna ulaşılırken tehdit altındaki Meyer döngüsü, çoğu zaman istemsiz olarak hasarlanmasına rağmen postoperatif dönemde çoğu hastada görme alanı defektinin görülmemesi literatürde ilk kez gösterilen bu devamlılık ile açıklanabilir. Nöroşirurji pratiğinde, tapetumun optik radyasyon ile olan yakın ilişkisi iyi bilinmeli ve dikkate alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
Object: In this study to reveal the importance in surgical approaches to mesial temporal region we aim to show tapetum and related structures by anatomical fiber dissection technique. Materials and Method: The majority of this study was carried out in Micro-Endoneurosurgery and Neuroanatomy Training and Research Laboratory, Department of Neurosurgery, Istanbul University Cerrahpasa Faculty of Medicine. In addition to this 1 cadaveric head dissection was done in Neuroanatomy Laboratory of Neurosurgery Department at Minnesota University. 4 cadaveric human brains were fixed according to Klingler method and prepared for fiber dissection. Dissections were performed under surgical microscope using a Rhoton microsurgical dissection set. White matter fibers were removed layer-by-layer with dissections carried out in lateral-to-medial, medial-to-lateral, superior-to-inferior and inferior-to-superior fashions. Every stage of dissection was photographed with a professional digital camera using 3-dimensional photography technique. Results: The optic radiation fibers after arising from lateral geniculate body (LGB) ,passing the sub- and retrolenticular parts of internal capsule reach teh visual cortex on medial surface of occipital lobe. The anterior bundle of optic radiation while traveling from LGB to temporal horn of lateral ventricle after reaching anteriorly forms the meyer loop which lies on temporal horn roof and lateral surface with turning backward. Eventually these fibers reach to down part of calcarine sulcus via passing under the atrium and occipital horn. Tapetum fibers arise from splenium and takes part in dorsolateral of temporal horn and splenium. Covers the lateral surfaces of ventricular compartments and roof of the temporal horn; also right above the ependimal layer in the depth of the optic radiation fibers there is thin fiber bundle continues to temporal lobe tip. In our study, we observe the continuity between uppermost fibers of the Meyer loop and the tapetum which is commissural pathway arise from splenium. Conclusion: While reaching the temporal horn tip during mesial temporal region surgeries under threatened meyer loop ; in spite of being injured unpurposely in many cases, not having visual field defect in many patients during postoperative period can be explained by this continuity that is shown for the first in literature. In neurosurgical practice, close connection of tapetum with optic radiation should be well known and must be considered.