Life cycle assessment (LCA) of a leed-certified green building using two different lca tools
Leed yeşil bina sertifikasyonlu bina için iki farklı yazılım ile yaşam döngüsü analizi
  1. Tez No: 596391
  2. Yazar: MERVE AYGENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ BENGÜ DİLEK, DR. ÖĞR. ÜYESİ ZERRİN GÜNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
Bu çalışmada Yeşil Bina Değerlendirme Sistemleri'nin dünya çapında yaygın olarak kullanılanlarından biri olan Leadership in Energy and Environment (LEED) sistemi sertifikasına sahip olan binaların çevresel etkilerini analiz etmek için Yaşam Döngüsü Analizi (YDA) kullanılacaktır. Çalışmanın temel amacı YDA ve LEED uygulamalarının birbirine entegrasyonunu sağlamaktır. Çalışmanın ikincil amaçları ise One Click LCA ve SimaPro olmak üzere iki farklı YDA yazılımını karşılaştırmak ve bunun yanında konvensiyonel bir bina ile gerçek bir yeşil binanın YDA'larını yürüterek yeşil binanın sürdürülebilirlik seviyesini ölçmektir. Bunun için LEED v2009 Platin sertifikası almış örnek bir binaya bahsedilen farklı iki programda YDA uygulanmıştır. Bu kapsamda yürütülen çalışmada sistem sınırları EN Standartları'na göre A1, A2, A3, A4, B4, B5, C3 ve C4 olarak belirlenmiştir. Çalışmanın diğer amacı için ise seçilen binanın ve referans olarak oluşturulmuş konvensiyonel bir binanın YDA'ları yürütülmüş ve sonuçlar karşılaştırılmıştır. Bu kapsamda ise sistem sınırları EN Standartları'na göre A1, A2, A3, A4, B1, B4, B6, B7, C2, C3, C4 ve D olarak belirlenmiştir. Her iki amaç için yürütülen YDA'larda fonksiyonel birim bina metrekaresi olarak belirlenmiştir. Sonuçlar“Küresel Isınma Potansiyeli”,“Ozon Tüketim Potansiyeli”,“Asidifikasyon Potansiyeli”,“Ötrofikasyon Potansiyeli”,“Fotokimyasal Ozon Oluşturma Potansiyeli”ve“Kaynak Tüketimi Potansiyeli-Fosil Yakıtlar”etki kategorilerinde değerlendirilmiştir. One Click LCA programında CML 2002 etki metodu kullanılırken SimaPro'da yürütülen YDA'larda CML IA Baseline metodu dikkate alınmıştır. One Click LCA ve SimaPro karşılaştırmasından elde edilen sonuçlar, Fotokimyasal Ozon Oluşturma Potansiyeli ve Kaynak Tüketimi Potansiyeli- Fosil Yakıtlar etki kategorileri dışında program çıktılarının oldukça karşılaştırılabilir olduğunu göstermiştir. Bu etki kategorilerinde One Click LCA, SimaPro'ya göre sırasıyla %58 ve %32 olmak üzere daha yüksek sonuçlar vermiştir. Çalışmanın diğer amacında yönelik yürütülen analizlerde ise referans bina sonuçlarının tüm etki kategorilerinde gerçek binanın sonuçlarından oldukça fazla çıktığı görülmüştür. Yürütülen her iki analizde de ortak olan en yüksek sonuçların doğalgaz, çelik, beton ve alüminyum cephe kaplamasından kaynaklandığı görülmüştür. İki analizde görülen büyük farkların ise gerçek binada elektrik tüketimine sıfıra indiren fotovoltaik paneller ile alüminyum & PVC pencere seçimleri olduğu görülmüştür. Yıkım sonrası gerçekleştirilecek geri dönüşüm aktivitelerinin de sonuçları önemli ölçüde etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Life Cycle Assessment (LCA) tool was used for analyzing the environmental effects of the green buildings associated with one of the world-wide used Green Building Rating Systems (GBRS) called Leadership in Energy and Environmental Design (LEED). The ultimate goal here is to contribute to the integration of LCA into LEED rating system. The secondary objectives were to execute several LCAs of both a hypothetical conventional building and an actual green building to compare the results of two different LCA softwares as One Click LCA and SimaPro and also to measure the level of sustainability of the actual green building. For the first purpose, LCA study was performed to a selected case study building having LEED v2009 Platinum certification by using two different LCA programs called One Click LCA and SimaPro. The system boundary was selected as A1, A2, A3, A4, B4, B5, C3 and C4 according to EN Standards. For the second objective, another LCA was performed in SimaPro for the case study building by taking a hypothetical conventional building as a reference. In this case, system boundary was determined as A1, A2, A3, A4, B1, B4, B6, B7, C2, C3, C4 and D. In both tasks, functional unit was set as“meter square of the building”. Impact categories of“Global Warming Potential (GWP)”,“Ozone Layer Depletion (OPD)”,“Acidification Potential (AP)”,“Eutrophication Potential (EP)”,“Photochemical Ozone Formation Potential (POFP)”and“Abiotic Depletion Potential-Fossil Fuel (ADP-Fossil Fuel)”were considered. CML 2002 method was used in One Click LCA while CML IA Baseline was chosen in SimaPro. For the first objective, the results were only compared based on characterization values since One Click LCA does not give normalized results. Accordingly, results showed that One Click LCA and SimaPro showed highly comparable results in all impact categories except POFP and ADP-Fossil fuel due to the slight difference in system boundaries. In these impact categories, One Click LCA gives 58% and 32% higher results, respectively. For the second objective, environmental effects of the baseline building were found to be significantly higher than the case study building results in all impact categories. In both LCAs, natural gas, steel, concrete and aluminium cladding displayed significant impacts, commonly. However, huge discrepancies occurred in the results due to photovoltaic panels eliminating electricity use during operation together with the aluminium & PVC frame windows and recycling option in the disposal scenarios.