Arbusküler mikorhizal fungus uygulamasının Leptinotarsa decemlineata say. (Coleoptera: chrysomelıdae)' nın beslenme kapasitesi üzerine etkisi
The effects of arbuscular mycorrhizal fungi on consumption rate of leptinotarsa decemlineata say. (Coleoptera:chrysomelidae)
  1. Tez No: 596390
  2. Yazar: GÜLŞEN GÜVEN YÖRDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REMZİ ATLIHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Kimyasal ilaçlara dayanıklılık geliştirebilme yeteneği nedeniyle patatesin en önemli zararlısı olan Leptinotarsa decemlineata' ya karşı alternatif mücadele yöntemlerine gereksinim duyulduğu açıktır. Bu çalışmada bitkiye sağladığı çeşitli yararlar nedeniyle ile arbusküler mikorhizal fungus (AMF) uygulamasının patates bitkisinin mineral düzeyleri üzerine ve buna bağlı olarak patates bitkisinin L. decemlineata' ya toleransını ve direncini arttırmada etkili olup olmayacağının belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma 25±2°C sıcaklık, %60±10 orantılı nem ve 16 saat aydınlatma koşullarına sahip iklim odasında yürütülmüştür. Funelliformis mosseae arbusküler mikorhizal fungus (AMF), sentetik gübre ve kontrol uygulamasına tabi tutulmuş Granola patates çeşidi üzerinde Leptinotarsa decemlineata'nın popülasyon performansı ile beslenmesi incelenmiştir. Çalışma sonucunda AMF uygulamasının zararlının gelişme ve üremesi ile tüketim kapasitesi üzerinde etkili olduğu görülmüştür. Elde edilen verilerden yaşa bağlı iki eşeyli yaşam çizelgesi analizi ile yaşam çizelgesi parametreleri oluşturulmuştur. AMF uygulanmış bitkiler üzerinde elde edilen net üreme gücü (R0), kalıtsal üreme yeteneği (r) ve artış sınırı (λ) değerleri sentetik gübre uygulanmış bitkiler üzerinde elde edilenden daha düşük bulunmuştur. Arbusküler mikorhizal fungus, sentetik gübre ve kontrol uygulamalarına bağlı olarak patates yapraklarının mineral konsantrasyonunda değişiklikler görülmüştür. Patates yapraklarındaki mineral konsantrasyonun zararlının gelişme süresinde görülen varyasyona etkisinin %38, üremesinde görülen varyasyona etkisinin %40, birinci ve dördüncü larva dönemlerinin beslenmesinde görülen varyasyona etkisinin ise sırasıyla %41 ve %34 oranında olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is clear that there is a need for alternative methods of control against Leptinotarsa decemlineata, the most important pest of potatoes because of its ability to develop resistance to chemical insecticides . In this study, it is aimed to determine whether arbuscular mycorrhizal fungus (AMF) application is effective on the mineral levels of potato plant and consequently to increase tolerance and resistance of potato plant to L. decemlineata due to its various benefits. The study was carried out in a climate room with 25±2°C temperature, 60±10% relative humidity and 16 hours lighting conditions. Population performance and the consumption rate of L. decemlineata were investigated on potato plants (Granola cultivar) treated with Funelliformis mosseae arbuscular mycorrhizal fungi (AMF) and synthetic fertilizer, and untreated plants of the same cultivars. Results showed that, arbuscular mycorrhizal fungi (AMF) affected development, reproduction and consumption rate of the pest. The life history raw data were analyzed using the age-stage, two-sex life table. The net reproductive rate (R0), intrinsic rate of increase (r) and finite rate of increase (λ) valuse obtained on pants treated with AMF were lower than thats of plants treated with synthetic fertilizer. There were differences in concentrations of mineral in potato leaves, and mineral content of potato leaves explained 38% of the variation in developmental time and 40% of the variation in reproduction among the treatments. The variations in the consumption rate of first and fourth larval stages of the pest were 41 and 34, respectively.