Nonlinear vibration analysis of rotors supported byball bearings
Bilyalı rulmanlar ile desteklenen rotorların lineerolmayan titreşim analizi
  1. Tez No: 596393
  2. Yazar: DOĞANCAN BAHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENDER CİĞEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bilyalı rulman – rotor sistemlerinin performansı sıklıkla bilyalı rulman tarafından sınırlandırılmaktadır. Bilyalı rulman doğası gereği doğrusal değildir ve bu özellik sistemin frekans cevabını doğru şekilde tahmin etmek için dikkatlice incelenmelidir. Bu çalışmada doğrusal olmayan bilyalı rulmanlar ile desteklenmiş bir rotor sisteminin kararlı hal periyodik titreşimleri incelenmiştir. Rotor sistemi Sonlu Elemanlar Metodu ile modellenmiştir. Bilyalı rulman modeli sonlu sayıda topu, rulman boşluğunu ve bilya kontaklarını dikkate almaktadır. Sistemin doğrusal olmayan diferansiyel hareket denklemi Harmonik Denge Metodu ile doğrusal olmayan cebirsel denklemler setine çevrilmiştir. Reseptans metodu ile çözülecek doğrusal olmayan denklem sayısı azaltılmıştır. Çözüm yöntemi olarak yay uzunluğu sürdürme yöntemi ile Newton Metodu kullanılmıştır. Çeşitli analizler gerçekleştirilmiş ve rulmanların değişken direngenlik rezonansı, dengesizlik yükü gibi titreşimleri ile rulman ile esnek rotor etkileşiminden kaynaklanan titreşimler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Performance of ball bearing-rotor systems is highly dependent on and often limited by characteristics of ball bearings. Ball bearings are nonlinear by their nature and this nonlinearity must be investigated rigorously to correctly predict vibration response of the system. The steady-state periodic response of rotor systems with nonlinear ball bearings is investigated. The rotor is modeled with the Finite Element Method. Nonlinear model for the bearings considers finite number of balls, bearing clearance and contact between balls and races. The nonlinear differential equation of motion is converted to a nonlinear algebraic equation set by Harmonic Balance Method. Receptance Method is applied to decrease the number of nonlinear equations to be solved. Newton's Method with arc-length continuation is used to solve the resulting equation set. Case studies are performed to investigate bearing vibrations such as varying compliance resonance, response to unbalance and interaction of flexible rotor- bearing vibrations.