Organizasyonel süreçlerde kişilik envanterlerinden faydalanılarak kariyer planlaması yapılması
Organi̇zasyonel süreçlerde ki̇şi̇li̇k envanterleri̇nden faydalanilarak kari̇yer planlamasi yapilmasi
- Tez No: 596394
- Danışmanlar: PROF. DR. LALE ÖZBAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Yetenek yönetimi kavramı, işverenler tarafından fazla yatırım yapılan ve farklı kuşaklar tarafından farklı yöntemler belirlenerek gerçekleştirilen bir kavramdır. Farklı yöntemlerle gerçekleştirilmesinin sebebi, son yıllarda kuşakların farklı bakış açılarının olması ve çeşitli kariyer gelişim olanaklarında yüksek beklentilerinin olmasıdır. İşverenler ise yetenekleri elde tutmak için yetenekli çalışanlarına yüksek maaşlar, farklı kariyer gelişim olanakları gibi çeşitli yan haklar sunmaktadırlar. Geleceğin yöneticilerini yetiştirmeye çalışan işverenler organizasyon politikaları doğrultusunda doğru işlere doğru çalışanları yönlendirmek yükümlülüğündedirler. Bu amaç doğrultusunda çalışanların kişilik özelliklerinin analizi, gerçekleştirilen işlerin iyi tanımlanması, yetkinlik eşleştirmeleri gibi konular önem kazanmıştır. Literatürde konuyla ilgili birçok çalışmaya ek olarak, atama problemi; pozisyon gerekliliklerinden olan yetkinlikler ile çalışan kişilik profilleri arasında eşleşmeler yapılarak farklı kısıtlara sahip bir model ile çözülmüştür. Bu model ile terfiler yani diğer bir ifadeyle personel atamaları gerçekleştirilmiştir. Atama problemi çözülürken aynı zamanda Analitik Hiyerarşi Prosesi(AHP) ile pozisyon yetkinlik değerleri hesaplanmıştır. Geliştirilen model ile pozisyon gereklilikleri de düşünülerek, kişilik profilleri ölçülen çalışanlar en uygun pozisyonlara atanmışlardır. Bu sayede pozisyonlar ve çalışanların kişilik profili uyumunun üst seviyede olacağı beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The concept of talent management is a concept that is over-invested by employers and realized by different methods by different generations. The reason for this is that different generations have different perspectives and high expectations in various career development opportunities in recent years. On the other hand, employers provide various benefits such as high salaries and different career development opportunities to talented employees in order to retain talent. Employers trying to train the managers of the future are obliged to direct the right employees to the right jobs in line with the organization policies. For this purpose, the analysis of the personality traits of the employees, the definition of the work performed well, competence matching gained importance. In addition to many studies in the literature, assignment problem; The competencies, one of the position requirements, and the matching personality profiles were solved with a model with different constraints. With this model, promotions, in other words, personnel assignment was realized. While solving the assignment problem, position competence values were calculated by the Analytical Hierarchy Process (AHP). With the developed model, the employees whose personality profiles were measured were assigned to the most suitable positions considering the position requirements. In this way, it is expected that concordance among the positions and the personality profile of the employees will be in accordance at the highest level.