Orbit determination strategy and verification for geosynchronous satellites
Yer eş zamanlı yörüngedeki uydular için yörünge belirleme stratejisi ve doğrulamaları
  1. Tez No: 596408
  2. Yazar: ABDULKADİR KÖKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OZAN TEKİNALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu tezde, yer eş zamanlı uydular için tümel ve ardışık yörünge belirleme algoritmaları sunulmuştur. Bu çalışmanın amacı sadece açısal ve standart açı-mesafele ölçümlerinin yörünge belirleme hassasiyeti üzerindeki etkilerini incelemektir. Ölçüm sıklığı, ölçüm süresi ve toplam ölçüm istasyonu sayısı gibi faktörlerin etkileri simule edilmiş ölçümler kullanılarak incelenmiştir. Kestirim metodu olarak, linear olmayan en az kareler yöntemi, genişletilmiş ve kokusuz (unscented) Kalman filtresi yöntemleri uygulanmış ve bu yöntemler karşılaştırılmıştır. Sadece açısal yörünge belirleme yönteminde, yer eş zamanlı bir uydunun konum ve hız vektörlerini kestirmek için ardışık kestirim yöntemleri simule edilmiş açı ölçümü ile birlikte kullanılmıştır. Standart yörünge belirleme metodunda, hem tümel hem ardışık kestirim yöntemleri açı ve mesafe ölçümleri ile birlikte kullanılarak incelenmiştir. Her iki metodun kestirim sonuçları simulasyon yapılarak kıyaslanmıştır. Son olarak, geliştirilen tümel kestirim yöntemi sonuçları, TÜRKSAT yer istasyonunda kullanılan referans yazılım ile karşılaştırılmıştır. Geliştirilen tümel yazılımın, referans yazılımına benzer hatta daha iyi performans sergilediği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the batch and sequential orbit determination procedures for the geostationary satellites are presented. The aim of the study is to investigate the effect of the angle only and standard angle-range measurements on orbit determination accuracy. The effect of various factors on estimation accuracy such as measurement frequency, observation duration, and number of observation sites are investigated using the simulated measurement data. Estimation methods namely, nonlinear least square, extended and unscented Kalman filters are employed and compared. In angle-only estimation, only sequential methods are applied to the simulated angular measurements in order to estimate the position and velocity vectors of a GEO satellite. In standard orbit determination, batch and sequential methods are investigated separately by using both angle and range measurements. The estimation results obtained from simulations for both methods are compared. Finally, the developed batch orbit determination algorithm is compared with the reference software used at TURKSAT ground stations. It is shown that the batch software developed performs as good as if not better than the reference software.