An investigation of the residential vacancy patterns in an urban housing market: The case of Gemlik
Kentsel konut piyasasında konut stoku boşluk biçimlerinin incelenmesi: Gemlik örneği
  1. Tez No: 596407
  2. Yazar: HATİCE KÜBRA KIVRAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜL BURCU ÖZDEMİR SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Şehir Planlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
İnşaat sektörünün çekiciliği ve konutun kendine has özellikleri Türkiye'de konut üretiminde artışa neden olmuştur. Bu nedenle birçok kentsel alanda konut fazlalığı meydana gelmiştir ve bu durum yerleşim yerlerinin farklı bölgelerinde problem yaratan boş konut stoklarının oluşmasına neden olmuştur. Bu bağlamda, konut stoku ve konut boşluğu, planlama ile ilgili gerekli önlemleri almak için düzenli olarak izlenmesi gereken önemli konulardır. Türkiye'deki yüksek boşluk oranlarını da göz önüne alarak bu çalışma herhangi bir konut piyasasındaki boşluk oranlarının ve boşluğun nedenlerinin aynı olamayacağını, bunun yerine mahalle özelliklerine göre farklılık gösterdiğini iddia etmektedir. Bu kapsamda konut boşluk oranları ve bu boşluk oranlarının olası nedenleri Gemlik mahalleleri bazında incelenmiştir. Çalışmanın temel bulguları, mahallenin mevcut fiziksel ve sosyal özelliklerinin konut boşluk biçiminin farklılaşmasında etkili olduğunu ortaya koymaktadır. Konut stoku boşluk biçimi; mevcut konutların yaşı, arazi kullanımı, yeni inşaatların toplam stok içindeki payı, inşaat kalitesi, mevcut konutların yapısal özellikleri, konut fiyatları, sosyal yapı ve konutların kullanım amacı bakımından farklılık göstermektedir. viii Sonuç olarak, Gemlik'te farklı özelliklere sahip 13 mahalle bazında yedi konut boşluk biçimi belirlenmiştir. Her bir konut boşluk biçiminin kentsel yaşamda farklı etkileri vardır, bu nedenle farklı müdahale biçimlerine gereksinim vardır. Bu noktada planların yerelliği önem kazanmaktadır çünkü her bir boşluk biçimi mahalledeki mevcut ve potansiyel konut stokuna müdahale edilerek yönetilebilir. Bu nedenle, her bir konut boşluk biçimi için farklı politika önerileri belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
The charm of the construction sector and the unique characteristics of the housing have led to increase in housing production in Turkey. Thus, housing oversupply has occurred in most of the urban areas, and this situation has led to the formation of vacant housing stock which creates problem in different parts of the settlements. In this context, housing stock and housing vacancy are significant issues that need to be monitored regularly in order to take necessary precautions related with planning. This study, considering high vacancies in Turkey, argues that neither vacancy rate nor the reason of vacancy is uniform across a housing market, rather they vary with respect to neighborhood characteristics. In this context, residential vacancy rates and their possible reasons are examined in the case of Gemlik. Findings of the study reveal that the current physical and social characteristics of the neighborhood are effective in differentiating the residential vacancy. The vacancy pattern differs with respect to age of the existing dwellings, land use, the share of new construction, construction quality, and structural features of existing houses, house prices, social profile in the neighborhood and purpose of use. vi Seven residential vacancy patterns were identified based on 13 neighborhoods in Gemlik. Each of these patterns have different implications for urban life, thus they require different types of intervention. At this point, locality of plans gains importance because each pattern can be managed by intervening in the existing or potential housing stock in that neighborhood. Therefore, different policy recommendations for each pattern are indicated.