Demansiyal hastalıklarda 'Özellikle alzheimer hastalığında' apolipoprotein E gen poliforfizminin lipid profllleri ile olan ilişkisi
Relationship between aplipoprotein E gene polymorphism and lipid profiles in dementia especially in alzheimer's disease
  1. Tez No: 59645
  2. Yazar: BEDİA AĞAÇHAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TURGAY İSBİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
6.ÖZET Bu çalışmada 37 Alzheimer, 47 Demans, 21 Parkinson tanısı konmuş olguda ve 29 sağlıklı kişide lipid profilleri, apolipoprotein E ve ACE gen polimorfizmi saptanmış ve serum profilleri dağılımına etkileri incelenmiştir. Serum lipid düzeyleri enzimatik yöntemlerle tayin edilmiştir. Serum apolipoprotein A1 ve apolipoprotein B düzeyleri ise türbidimetrik yöntemle çalışılmıştır. Toplam 130 örnekten elde edilen DNA'lardan apo E ve ACE gen polimorfizmi saptamak için Polimeraz Zincirleme Reaksiyonu (Polimerase Chain Reaction, PCR), Restriksiyon Fragmanı Uzunluk Polimorfizmi (Restriction Fragment Lenght Polimorphism, RFLP) agaroz jel elektroforez yöntemleri kullanılmıştır. Çalışmamızda Alzheimer ve Demans hastalarında apo s4 allelinin, Parkinson hastalarında ise apo e2 allellinin anlamlı olarak arttığını saptadık. Çalışma sonucunda lipid düzeyleri incelendiğinde hasta gruplarında sağlıklı bireylere göre anlamlı değişiklik tespit edilmemiştir. Ancak apo E allellerinin lipid düzeyleri üzerine etkisi araştırıldığında s2 allelinin düşük, 84 allelinin yüksek total kolesterol ve LDL-kolesterol seviyelerinden sorumlu olduğu gözlenmiştir. 99Alzheimer ve demans olgularında s4 allelinin demans açısından pozitif aile hikayesi ve kardiyolojik bulguların varlığı ile paralel olarak arttığı saptanmıştır. ACE allel frekanslarının demansiyel hastalıklarda sağlıklı bireylere göre anlamlı fark göstermedikleri aynı zamanda ACE allellerinin serum lipid profilleri üzerinde etkili olmadığı gözlenmiştir. Kardiyolojik hastalıklarda olduğu gibi demansiyel hastalıklarda da apo s4 allelinin daha çok ACE 0 alleli ile birlikte bulunduğu gözlenmiştir. Bu sonuçlara göre apo s4 allelinin Türk toplumunda da Alzheimer hastalığının gelişiminde önemli bir rol oynadığı izlenimi elde edilmiştir. ıoo
Özet (Çeviri)
7.SUMMARY In this study, lipid profiles of sera, apolipoprotein E. (apo E) and Angiotensin Converting Enzyme (ACE) gene polymorphism and also the effect of these polymorphisms on the lipid profiles were investigated in patients with 37 Alzheimer's disease, 21 Parkinson's disease, 47 other type of Dementia and 29 healthy people. Lipid levels of sera have been determined by the enzymatic methods. Serum apolipoprotein A1(apo A1) and apolipoprotein B (apo B) levels of sera were measured using turbidimetric methods. Apolipoprotein E and ACE gene polymorphisms have been determined by Polymerase Chain Reaction (PCR), and Restriction ~ Fragment Length Polymorphism (RFLP) and agarose gel electrophoresis techniques. In patients with Alzheimer and dementia apo s4 allele increased significantly, whereas apo e2 allele increased patients with Parkinson disease. No considerable changes have been observed at lipid profiles in the patient groups as compared to the healthy group. When the effects of the apo E isoform on lipid profiles were evaluated, we have found allele of apo e4 associated with the higher total cholesterol of serum, whereas allele of apo s2 associated with the lower total cholesterol of serum. 101In Alzheimer and Dementia cases, apo e4 allele has been found to increase in correlation with positive family history and cardiologic findings regarding Dementia. ACE allele frequencies have not shown any considerable difference between patients with Dementia and healthy individuals. In addition, ACE alleles have been found out not to effective on serum lipid profiles. We have found that, like cardiographical diseases, in dementia diseases allele of apo e4 is associated with allele of ACE D. In the light of these results, apo s4 allele seems to play an important role to cause development the Alzheimer's disease in Turkish population. 102