Evaluation of geothermal potential of turkey using GIS based multi criteria analysis
Türkiye'nin jeotermal potansiyelinin CBS tabanlı çok kriterli karar analizi ile değerlendirilmesi
  1. Tez No: 596441
  2. Yazar: ŞAFAK ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURETDİN KAYMAKCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Jeoloji Mühendisliği, Energy, Geological Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
olmakla birlikte, sondaj ve arama maliyetleri nedeniyle bu enerjinin çok az bir kısmı kullanılabilmektedir. Bu nedenle, jeotermal enerji arama ve üretim maliyetlerini azaltmak için potansiyel belirleme çalışmaları büyük öneme sahiptir. Türkiye'nin jeotermal potansiyeli yüksek alanlarını belirlemek amacıyla, Coğrafi Bilgi Sistemine (CBS) dayalı bir çalışma ortaya konmuştur. CBS' nin üç temel özelliği; mekansal analizlerin yapılabilmesi, coğrafi bilgi yöntemlerinin kullanılabilmesi ve karar analizlerinden yararlanılabilmesidir. Jeokimyasal veriler, aktif faylar, travertenler, Kuvaterner ve Pliyo - Kuvaterner magmatik kayaçlara ait haritalar Analitik Hiyerarşi Prosesi (AHP) yöntemi ile ağırlıklandırılmış, analiz edilmiş ve tüm veriler bir arada değerlendirilmiştir. AHP, bir kararın hem öznel hem de nesnel yönlerini gözeten bir Çok Kriterli Karar Analizi (ÇKKA) yaklaşımıdır. Bu çalışmada kullanılan jeolojik veriler, 1/500.000 ölçekli Türkiye traverten dağılım haritası, Pliyo-Kuvaterner ve Kuvaterner magmatik kayaçları haritası ve aktif fay haritasını kapsamaktadır. Jeotermometre uygulamalarında ve daha sonra sıcaklık haritalarının üretilmesinde kullanılan jeokimyasal veriler ise, halka açık kuyu verilerinden oluşmaktadır. Tüm veri setlerinin ağırlıkları belirlenerek, tematik haritalar oluşturulmuştur. Elde edilen sonuçlar, potansiyeli yüksek alanların, çoğunlukla kanıtlanmış jeotermal sahalarla uyumlu olduğunu göstermektedir. Bu durum, uygulanan metodun sınırlı alanda ve daha çok veri ile uygulandığında, önemli sonuçlar verebiliceğini göstermektedir. Bu nedenle, Türkiye'nin daha yüksek çözünürlüklü jeotermal potansiyelini belirlemek için, daha fazla araştırma ve sistematik veriye ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Geothermal energy could meet more than the world's energy need. However, a very small amount of this energy is utilized by humanity, due to drilling and exploration costs for deep resources. Therefore, prospective studies have great importance in order to reduce the cost for exploration and utilization of geothermal energy. In this study Geographic Information System (GIS) based geothermal assessment techniques are used to determine the promising areas in Turkey. GIS is a combination of three features; operating spatial analyses, integrating geographical methods and taking advantage of the decision-making process. Publicly available geochemical data, active faults, travertines, map of Pliocene to Quaternary magmatic rocks occurrences have been analyzed and integrated by means of weighing according to Analytical Hierarchy Process (AHP). AHP is a Multi Criteria Decision Analysis (MCDA) approach, using the subjective and objective aspects of a decision process. The geological data used in the study comprises the distribution map of travertines, 1/500.000 scale map of undifferentiated Plio-Quaternary and Quaternary magmatic rocks and active fault map of Turkey. Geochemical data are used for geothermometric techniques that involve various reservoir temperature maps generated from publicly available well data. Each data set is ranked, and thematic maps are generated. The results have revealed that the favorable areas are mostly in accordance with the proven geothermal areas. This implies that the applied techniques validated. Therefore, in order to determine higher resolution geothermal potential of Turkey, further exploration and more systematic data are necessary.