Türk sinemasında 'Statü kaybı' Temsilleri 'Ah güzel istanbul' ve 'Muhsin Bey' film analizi
Representation 'The loss of status' in Turkish cinema 'Ah güzel İstanbul' and 'Muhsin Bey' film analysis
  1. Tez No: 596442
  2. Yazar: NAZLI NUR BAYKAN
  3. Danışmanlar: DR. MEHMET EMİN BALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Sosyoloji, Performing and Visual Arts, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu tezde, sosyolojinin temel konularından biri olan toplumsal statünün, nostalji ile ilişkisi ve bu ilişkide sinemanın rolü, Türk Sineması'nın iki örneği olan Ah Güzel İstanbul(1966) ve Muhsin Bey(1986) örnekleri üzerinden ele alındı. Teorik bir araştırma olan tezde tarihsel ve betimleyici yöntemden yararlanıldı. Öncelikle her bölüm altında incelediğimiz kavramların ortaya çıktığı sosyo-kültürel yapıda yaşanan değişim süreçleri ele alındı. Ardından bu kavramların sosyal bilim literatüründe yer edinme süreci ile devam edildi ve son olarak bugün hangi anlam bütünleri içinde kullanıldıkları sorusu etrafında ilerlendi. Filmlerin analizini içeren son bölümde ise, yöntem olarak Teun Van Dijk'in eleştirel söylem analizi izlenirken , her iki filmin doğasını ve ilettikleri mesajları etkileyen dönüştüren ve doğal olarak filmlere konu olan sosyo kültürel, ekonomik ve siyasi yapılar tarihsel olarak ele alındı.
Özet (Çeviri)
The relationship between social status, one of the main subjects of sociology, and nostalgia is discussed in this thesis along with the role of cinema in the reproduction of this relationship through representation via two examples of Turkish Cinema, which are Ah Güzel İstanbul (1966) and Muhsin Bey (1986). Historical and descriptive methods are used in this theoretical-research thesis. First, the change process in the socio-cultural structure in which the concepts that are examined in each chapter is discussed. Following the development process of these concepts in the social science literature, the question how their contemporary meanings are evolved is shared. In the last chapter, the analysis of the movies are included following the critical discourse analysis by Teun Van Dijk. The sociocultural, economic and political structures, the natural subject of the movies, which affect the nature of the two movies and the messages they deliver, are discussed, as well.