Diabetik hastalarda kemik oluşumundaki yetersizliğe bağlı olarak kemik turnoverinde görülen değişimin idrar deoksipridinolin düzeylerine etkisi
The Effect of bone turnover alterations due to deficiencies in bone formation in diabetic patients, on urine deoxypyridinoline
  1. Tez No: 59646
  2. Yazar: REFİK KAYALI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TÜLAY AKÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Bu çalışmada serum ve idrar örneklerinde kemik turnover'ını değerlendirdiğimiz 35 kompükasyonsuz Tip II diabetik hasta ile bu hastaların yaş grubuna uyan 35 sağlıklı gönüllüden oluşan kontrol grubunda oluşum marker'ı olarak serum osteokalsin,serum alkali fosfataz,rezorbsryon marker'ı olarak ise idrar deoksipridinolin,idrar kalsiyum düzeyleri incelendiKontrol grubu ile diabetik gruptakycadınlarla erkeklerin turnover marker'lannın düzeyleri her grup içinde istatistiksel olarak karşılaştınldığında,anlamlı bir fark belirlenmedi Diabetik hastalardaki kemik oluşumunun ve rezorbsiyonunun marker'lannın düzeyleri,kontrol grubu ile istatistiksel olarak karşılaştmldığındajserum osteokalsin dışındaki marker'larda anlamh bir fark saptanmadı.Bu marker'lara ait değerler diabetik ve kontrol grubundaki cinsiyetler arasında istatistiksel olarak karşılaştırıldığında diabetik erkek ve kadınların osteokalsin düzeylerinin,kontrol grubundakilere göre anlamh derecede azaldığı saptandı.Diğer marker'lar için anlamh bir fark yoktu.Diabetik hastalarda tedavi biçiminin serum osteokalsin düzeylerini etkilemediği saptandı.Diabetik hastalarla kontrol grubu arasında serum Ca,P,Mg düzeyleri bakımından,istatistiksel olarak anlamh bir fark yoktu. Çalışmamız sonucunda diabetik hasta grubundaki osteokalsin düzeylerindeki azalmaya karşın,idrar deoksipridinolin düzeylerinde bir değişim görülmemesini diabetik osteoporozda yalnızca kemik oluşum fâzmın etkilenmesine,rezorbsiyon fazının ise değişmemesine bağlamaktayız. 61
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, we evaluated the bone turnover in serum and urine samples of 35 Type II diabetic patients with no complications and 35 healthy volunteers who formed the control group and whose ages matched those of the patients. We determined serum osteocalcin and serum alkaline phosphatase levels as the markers of bone formation,and urine deoxypridinoline and urine calcium levels as the markers of bone resorption. Statistical comparison of the levels of bone turnover markers of the male and female subjects in the diabetic and the control groups displayed no significant difference. There was no statistically significant difference between the levels of bone formation and resorption markers of the diabetic patients and the controls except serum osteocalcin levels.The statistical comparison of the levels of these markers between sexes in diabetic and control groups revealed that the osteocalcin levels were significantly decreased in males and females in the diabetic group compared with those of the control group.No significant difference was observed for other markers.lt was found that the serum osteocalcin levels of diabetic subjects were not affected by the method of treatment. No statistically significant difference was found in serum Ca,P and Mg levels between the diabetic and the control groups. In our study,the finding that,in spite of the decrease in the diabetic group,no difference was observed in deoxypyridinoline levels was attributed to the fact that only the bone formation phase was affected during diabetic osteoporosis.while the resorption phase remained unaltered. 62