Kur'ân'da muhabbet kavramı
The concept of affection in the Qur'an
  1. Tez No: 596459
  2. Yazar: HÜLYA YÜCER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE ŞAHİN AYNUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Günümüzde toplumlara baktığımızda bireyselliğin ön plana çıktığını ve buna bağlı olarak fertlerin birtakım psikolojik sorunlarla karşı karşıya kaldığını görmekteyiz. Bireyleri ve toplumu birbirine bağlayan başlıca unsurlar arasında şüphesiz ki ilk sırayı sevgi ve muhabbet almaktadır. Çünkü toplumun huzurlu olabilmesi için bireylerin birbirlerine sevgi ve muhabbetle muamele etmesi gerekmektedir. İşte burada Kur'ân devreye girerek kişiler arasındaki sevgi ve muhabbetin nasıl olması gerektiğini bildirmektedir. Kur'ân'ın gayesi, sevgi ve şefkate dayanan insan eğitimi vermek ve bu eğitim yoluyla insanı aslına, yaratanına, gerçek mahbubuna yöneltmektir.“Kişileri birbirine bağlayan duygu olarak değerlendirilen ayrıca dışa akseden yönleriyle açıklanabilen”muhabbet, Kur'ân kavramları arasındaki önemini korumaktadır. Buna binaen tezimizin konusu“muhabbet”kavramı olmuştur. Tezimizde Kur'ân'da“muhabbet”kavramı üzerinde çalışıldı. İlk olarak Kur'ân'da muhabbet kavramının tanımı ve semantik analizi yapıldı. Aynı şekilde hadislerde muhabbet kavramının hangi anlama geldiği üzerinde duruldu. Bunlara ilave olarak kavramın müterâdif ve zıt anlamları incelendi. Ayrıca“muhabbet”kavramının din bilimlerinde ve İslâm bilimlerindeki kullanımı ele alındı. Son olarak Allah'ın sevdiği ve sevmediği kişiler âyetler bağlamında incelendi.
Özet (Çeviri)
When the socıetıes are examined, it is seen that individuality is at the forefront and individuals are faced with some psychological problems. Undoubtfully, love and affection take the first place among the main elements that connect individuals and society. Because, for the society to be peaceful, individuals must treat each other with love and affection. That is where the Qur'an comes into play and states how love and affection among people should be. The affection, which is considered as the emotion that connects people, and which can be explained in terms of outward aspects, maintains its importance among the concepts of the Qur'an. Therefore, the subject of our thesis has been the concept of affection. The aim of the Qur'an is to give human education based on love and compassion and to direct human to his essence, his creator through this education. In the thesis, I studied on the concept of affection in the Qur'an. The definition and semantic analysis of the concept of affection was performed in the Qur'an. What the concept of afection means in the hadiths was emphasized, in addition antonyms and synonyms of the concept was mentioned. Moreover, the concept of affection has been discussed in religious and Islamic sciences. Finally, the people who Allah loves and dislikes were examined in the context of verses.