Voltaire ve Jean Jacques Roussseau'da din-ahlak ilişkisi
The relationship of religion-moral in Voltaire and Jean Jacques Rousseau
  1. Tez No: 596470
  2. Yazar: MUSTAFA KARAKEDİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAİM ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Voltaire ve Rousseau aynı dönemde yaşamış iki düşünür olmasına rağmen, Voltaire'in rasyonel bakış açısı ve Rousseau'nun romantik bakış açısı bu iki düşünürü farklı kılmıştır. Ancak bu farklılıklara rağmen iki düşünür bazı konularda aynı ifadeleri savunmuştur. Onlar, ahlak ve dine dair düşüncelerinde benzer ve farklı görüşleri ortay koymuşlardır. Voltaire ve Rousseau'nun benimsedikleri dini anlayış aynıdır. Her iki düşünür de deizmi benimsemiştir. Bu iki düşünürün deizm etkisi altında oluşturdukları dini görüşleri benzerlik göstermiştir. Ayrıca her iki düşünürün Tanrı'nın varlığına ulaşmak konusuna doğadan yararlanmaları yönünde izledikleri yolda benzerlik gösterir. Araştırmamızın konusu olan bu iki düşünür ahlak konusunda da benzer ifadelerde bulunmuştur. Onların ahlakın tüm toplum ve milletlerde var olduğu, ahlakın kaynağı ve konusu hakkındaki ortaya koyduğu görüşler birçok noktadan benzerlik göstermiştir. Ahlakın bir toplumda var olma süreci ve ahlakın milletlerde var olduğuna dair ortaya koydukları düşünceler temelde farklılık gösterse de sonuçta ulaşılan nokta benzerdir. Voltaire ve Rousseau'nun din-ahlak ilişkisine yaklaşımı da temelde benzerdir. Her iki düşünür de din ve ahlakın birbiriyle ilişki içinde olduğunu savunmuştur. Daha sonra ise bu ilişkinin hangi boyutlarda olduğunu ele almışlardır. Bu çalışmamızda din ve ahlaka dair Voltaire ve Rousseau'nun nasıl bir görüş ortaya koyduğunu ele alarak onların din-ahlak ilişkilerine bakış açılarını kıyaslayacağız.
Özet (Çeviri)
Although Voltaire and Rousseau were two thinkers who lived in the same period, Voltaire's rational perspective and Rousseau's romantic perspective made these two thinkers different. Despite these differences, however, the two thinkers advocated the same statements on some issues. They put forward similar and different views in their thoughts about morality and religion. The religious understanding adopted is the same by Voltaire and Rousseau. They has adopted deism. The religious views formed by these two ideas under the influence of deism were similar. Moreover, it is similar to the way in which both thinkers follow the way of benefiting from nature in reaching the existence of God. These two thinkers, who are the subject of our research, made similar statements about morality. Their views about the existence of morality in all societies and nations, the source and the subject of morality have been similar in many points. Although the process of the existence of morality in a society and the ideas of morality in nations differ fundamentally, the point reached is similar. Voltaire and Rousseau's approach to the relationship between religion and morality is basically similar. Both thinkers argued that religion and morality are interrelated. Then they discussed the dimensions of this relationship. In this study, we will examine how Voltaire and Rousseau put forward their views on religion and morality and compare their perspectives on religious-moral relations.