Voltaire et Condorcet face au colonialisme et a l'esclavage
Sömürgecilik ve kölelik sorunu karşısında Voltaire ve Condorcet
- Tez No: 52780
- Danışmanlar: DOÇ.DR. JALE ERLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fransız Dili ve Edebiyatı, Tarih, French Linguistics and Literature, History
- Yıl: 1996
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
11 ÖZET Fransız“Aydınlanma Çağı”nın düşünce tarihi içinde özel bir yeri vardır. 18. yüzyılda, düşünürler, yazarlar, eğitimciler ve bilimadamlan eşitlik ve özgürlükle ilgili görüşlerini her fırsatta açıklamışlardır, bunlar, aynı zamanda, insanın temel haklan olarak bilinir. Tüm bu aydınlar, sömürgecilik ve kölelik konusunda ne düşünmüşlerdi? Bu iki gerçek, eşitlik ve özgürlük kavramlarıyla nasıl uygun düşebiliyordu? Tezimizin ilk bölümünde Avrupa ve Fransa'da sömürgeciliğin tarihini anlattıktan ve XVIII. yüzyılda Fransa'nın sömürgelerindeki konumunu ve Aydınlanma Çağı düşünürlerinin bu konudaki görüşlerini kısaca sunduktan sonra, ikinci bölümde, dönemin en büyük temsilcisi Voltaire'in sorunu nasıl ele aldığını, bu konudaki dayanışlarının sınırlarını, olumlu ve olumsuz yönlerini tartıştık. Yine aynı bölümde, Voltaire'in döneminde yaşamış ancak Fransız devrimini de görmüş, tüm etkinlikleri ve yapıtlarıyla onu hazırlamış olan ve çağın en son düşünürü olarak anılan Condorcet'nin soruna yaklaşımlarını inceledik. Üçüncü ve son bölümü bu iki filozofun düşünce ve etkinliMerinin tartışılmasına ayırdık. Birleştikleri ve ayrıldıkları noktalan sunduk, bu bağlamda, Voltaire'in sömürgeciliğe karşı olmadığını ve kölelik sorununu da unutmuş göründüğünü gözlemledik. Condorcet'nin ise, insanın temel haklannm en güçlüIll savunucusu olduğunu, soylu kesimden gelmesine karşın Fransa'nın demokrasiye ve cumhuriyete kavuşması için yaşamını verdiğini ve bu yüzden genç yaşta haketmediği şekilde öldüğünü vurguladık. Condorcet'nin yaMaşırnının doğal olarak, Voltaire'inkinden çok farklı olduğunu gördük. O, sömürgelerin varlığına karşı çıkmış ve buradaki yaşayan kölelere özgürlüMerinin zaman içinde verilmesini Devrim'den sonra kurulan Halk Meclis'inden talep etmişti. Bu inceleme göstermiştir ki Voltaire 'in adıyla anılan ve insanlar arasında eşitlik ve özgürlüğün gerçekleştirilmesi için pek çok fikir üretilen XVIII. yüzyıl, 1789 devrimine dek, insanın bu doğal haklarını ilke olarak kabul eden ancak uygulamaya geçirmeyen bir çağdır. Condorcet'yle birlikte, insanın doğal haklan ilke olarak benimsenmekten de öteye geçerek, Anayasa'da yer almış ve bunu gerçekleştirmek için eğitim sistemi devletleş- tirilmiş, bu hak, sınıf ve cinsiyet farkı gözetmeden herkese tanınmış ve yapılan vergi reformuyla sınıflar arası eşitsizliklerin daha aza indirgenmesi sağlanmıştır. Yine Condorcet'nin çabalan sonucu kölelik 1794 yılında kaldınlmıştır. Tereddütsüz şunu söyleyebiliriz ki, Fransız düşünce tarihine ve siyasal yaşamına Condorcet'nin katkısı Voltaire'inkinden çok daha fazla ve önemlidir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The French“Age of Enlightenment”has a special place in history of thought. In the XVIII century, thinkers, writers, educators and scientists exposed their opinions concerning equality and freedom, which are known to be the basic human rights. All these intellectuals, how did they consider colonialism and slavery? These two realities, how do they match with freedom and equality? In the first part, we studied the history of colonialism in Europe and in France. We also noted the situation of France in its colonies in tin the XVIII century and exposed the views of certain great thinkers like Montesquieu and Rousseau in this domain. In the second part, first we took up Voltaire and discussed his way of dealing the problem of colonialism and slavery, his limits and his originalities. In the following chapters of the second part, we also took up Condorcet and presented his way of dealing with the same problems. In the third and also the last part of our study, we criticised the thoughts and the attitudes of the two philosophers. We presented their similarities and differences and insisted on the fact that Voltaire did not oppose to colonialism and even seemed to forget the problems caused by slavery. As to Condorcet, we tried to show that he was the most solid defender of the human rights and despite the fact that he belonged to the noble class, he sacrifised his life so that France couldIV ABSTRACT The French“Age of Enlightenment”has a special place in history of thought. In the XVIII century, thinkers, writers, educators and scientists exposed their opinions concerning equality and freedom, which are known to be the basic human rights. All these intellectuals, how did they consider colonialism and slavery? These two realities, how do they match with freedom and equality? In the first part, we studied the history of colonialism in Europe and in France. We also noted the situation of France in its colonies in tin the XVIII century and exposed the views of certain great thinkers like Montesquieu and Rousseau in this domain. In the second part, first we took up Voltaire and discussed his way of dealing the problem of colonialism and slavery, his limits and his originalities. In the following chapters of the second part, we also took up Condorcet and presented his way of dealing with the same problems. In the third and also the last part of our study, we criticised the thoughts and the attitudes of the two philosophers. We presented their similarities and differences and insisted on the fact that Voltaire did not oppose to colonialism and even seemed to forget the problems caused by slavery. As to Condorcet, we tried to show that he was the most solid defender of the human rights and despite the fact that he belonged to the noble class, he sacrifised his life so that France could