Cornel II Scipiones: Roma'nın kaderini çizmiş bir ailenin tarihi ve mirası
Cornelii Scipiones: The history and legacy of a family that shape Rome's destiny
  1. Tez No: 596475
  2. Yazar: MEHMET ESAT ÖZER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜRKAN ERGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 273
Özet
Scipio ailesinin tarihi neredeyse Roma Cumhuriyeti'nin kendisi kadar eskidir. Scipio'lar Roma Cumhuriyeti'nde yüksek memuriyet görevlerinde en sık yer almış ailelerinden biri olup yükselişleri etkileyicidir. Roma'nın bir varoluş mücadelesi verdiği Veii Savaşları'ndan yükselişe geçtiği Kartaca Savaşları'na Roma Cumhuriyet tarihinin en kritik anlarında sahne alarak Roma'nın Akdeniz Dünyası'nın egemen gücü olmasına katkıda bulunmuşlardır. Aile özellikle Scipio Africanus, Scipio Aemilianus gibi isimlerin elde ettiği başarılarla Roma aristokrasisinde ön plana çıkarak Roma'nın siyasi ve askeri tarihinin önemli olaylarında başrol oynamıştır. Bu tezde Scipio ailesi antik yazarların eserleri ve arkeolojik veriler ışığında incelenerek ailenin geçmişi; siyasi, sosyal, kültürel alanlardaki faaliyetleriyle katkıları ve Roma'nın emperyal bir devlete dönüşmesindeki etkileri değerlendirilecektir. Konunun kapsamı sadece ailenin Roma Cumhuriyet tarihindeki yeriyle sınırlı kalmayıp sonraki dönemlerde de zamanın şartlarına göre nasıl algılandığına da değinilecektir.
Özet (Çeviri)
The history of the Cornelii Scipiones family is almost as old as the Roman Republic itself. Scipio's are one of the families which take place in civil services and their rise is impressive. They supported Rome to become the dominion power of Mediterrenean World by taking the stage in the most critical moments of the history of the Roman Republic from the Battles of Veii when Rome was struggling for existence to the Battles of Carthage when Rome ascended. The family have played a leading role political and military history of Rome by coming to the fore in Roman aristocracy especially thanks to Scipio Africanus and Aemilianus' achievments. In this thesis, the family of Scipio's activities in political, social and cultural areas and effects on Rome when becoming an imperial state will be analyzed by examining in the light of the archaeological data and works of ancient writers. The scope of the subject will not only be limited to the place of the family in the history of the Roman Republic, but also in the later periods how it is perceived according to the conditions of time.