Contribution of industrial designers to the food development process: A review on chocolate design in a leading Turkish confectionery manufacturer
Endüstriyel tasarımcıların gıda geliştirme sürecine katkısı: Lider bir Türk çikolata üreticisinde çikolata tasarımının değerlendirilmesi
- Tez No: 596476
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. FİGEN IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Gıda Mühendisliği, Industrial Design, Food Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Her ne kadar endüstriyel tasarımcılar yeni ve yenilikçi ürünler üretmek için eğitilmiş olsalar da endüstriyel tasarımcılar ve gıda üreticileri arasındaki iş birliği çok sınırlıdır. Günümüz dünyasında, tüketicilerin ihtiyaçlarını karşılayan ürünlerin oluşturulması, gıda mühendisliği, makine mühendisliği, finans, satın alma, pazarlama vb. gibi birçok farklı disiplinin iş birliği ve katkısı ile gerçekleştirilmektedir. Ancak, gıda endüstrisinin pazarda ayakta kalabilmesi için daha geniş bir perspektife ihtiyaç duyulmaktadır. Gıda sektöründe ürün geliştirme ekibinde yer alan uzman proje liderleri, yeni ürün yaratma surecinde farklı disiplinlerin bilgilerini bir araya getirirler. Bununla birlikte tasarımcıları da bu sürece dahil ettiklerinde, gerçek tüketici ihtiyaçlarını karşılayan, rakiplerden farklılaşan, topluma olumlu katkıda bulunan ve uzun vadeli kârlılığı ve büyümeyi birleştiren yenilikler elde edeceklerdir. Bir tasarımcı, ambalaj tasarımı, gıdanın fiziksel tasarımı, yeme tasarımı gibi gıda geliştirme sürecinin birçok bölümünde yer alabilir. Endüstriyel tasarımcılar, ürünü geliştiren mühendislerden farklı ve yaratıcı bir bakış açısına sahip oldukları için ürünün belirtilen özelliklerinde yenilik yapma potansiyeline sahiptir. Bu nedenle; gıda firmaları, rakiplerinden farklılaşmak ve tüketici ihtiyaçlarına doğru bir şekilde cevap vermek için tasarımcıları ürün geliştirme süreçlerine dahil etmelilerdir. Bu araştırmada, endüstriyel tasarımcıların gıda geliştirme sürecine potansiyel katkıları araştırılmış ve bu farklı disiplinlerin, gıda mühendisleri ve endüstriyel tasarımcıların, iş birliği içinde nasıl çalışabileceği araştırılmıştır. Bunu başarmak adına, araştırma sorularının çerçevesinde hem gıda mühendisleri hem de endüstriyel tasarımcılar ile görüşmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Although industrial designers are trained to produce new and innovative products, collaboration between industrial designers and food manufacturers is very limited. In today's world, the creation of products, which satisfy the needs of consumers, is realized with the collaboration and contribution of many different disciplines such as food engineering, mechanical engineering, finance, purchasing, marketing etc. However, the wider perspective is needed to survive in the market for food industries. The specialized project leaders in the product development team integrate the knowledge of different disciplines in the process of creating new food products. In addition to that, when they integrate designers in this process, innovations can be achieved that meet real consumer needs, differentiate from competitors, contribute positively to society and combine long term profitability and growth. A designer can take place in many parts of the food development process such as packaging design, food design, eating design etc. Industrial designers have great potential to do innovation in the specified properties of the food product since they have a different and creative perspective from food engineers. Therefore, the food industry is better to incorporate designers into product development processes in order to differentiate from its competitors and to respond to consumer needs accurately. In this research potential contributions of industrial designers on food development process are investigated and how these different disciplines (food engineers and industrial designers) could work in collaboration is investigated. In order to achieve that interviews are conducted both with food engineers and industrial designers within the frame of research questions.