Elastinden ileri glikasyon ürünlerinin oluşumunda antioksidan vitaminlerin etkilerin incelenmesi
The effects of antioxidant vitamins on the formation of advenced glycation endproducts on elastine
- Tez No: 59648
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜLDEN BURÇAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
7. ÖZET Glikasyon ve oksidasyon reaksionları ile makromoleküller üzerinde ileri glikasyon ürünleri (AGE) oluşmaktadır. Bu tez çalışmasında bir skleroprotein olan elastin üzerinde ileri glikasyon ürün oluşturulması ve antioksidan özellikli Vitamin C ve Vitamin E'nin ileri glikasyon üzerine etkilerinin incelenmesi amaçlandı. Sığır aorta dokusundan izole edilen elastinin sadece glukoz ile inkübe edildiği deneylerde (278 mM Glukoz, 0.4 M Fosfat tamponu pH:7.5, 37°C, 5 hafta) elastin üzerinde kahverenkli madde oluştuğu gözlendi. Sığır pankreas dokusundan ekstrakte edilen elastaz aktivitesi ile elastinden serbestieştirilen bu maddenin spektrofluorometrik analizi ile maddenin maksimum eksitasyon ve emisyon dalga boylarının 370 Cke\çs) ve 440 nm (Xem) olduğu saptandı. Bu bulgu maddenin tipik bir ileri glikasyon ürünü (Kahverengileşme ürünü) olduğunu gösterdi. Elastinin glukoz ile inkübe edildiği ortamda Vitamin C bulunmasının (%50 mg) ileri glikasyonu artırdığı saptandı. (0.081+0.021) (0.069±0.019) (0.01>p>0.001). Elastinin glukoz ile inkübe edildiği ortamda vitamin E bulunmasının (%2.33 mg) ileri glikasyonu etkilemediği saptandı. (0.070İÛ.020) (0.069±0.019) (0.90>p>0.50) Glukozun bulunmadığı ortamda vitamin C'nin ve vitamin E'nin ileri glikasyonu artırdığı saptandı. Bu bulgular elastinin üzerinde glukoz varlığında ileri glikasyon ürünlerinin oluştuğunu, bu oluşumu in vitro deney koşullarında Vitamin C'nin artırdığı, Vitamin E'nin ise etkilemediğini göstermektedir. İn vitro sistemde oksidatif koşullarda elastin üzerinde oluşturulan fluoresan özellikli AGE'nin, in vivo oluştuğu durumda elastinin çapraz bağlanmasına yol açarak elastinin başta elastikiyeti olmak üzere diğer fonksionel özelliklerini modifiye edeceği öne sürülebilir. 134
Özet (Çeviri)
8.SUMMARY Glycation and oxidation reactions give rise to accumulation of advanced glycation end products on macromolecules. The aim of this study was to produce AGE- compounds on elastin and to investigate the effects of vitamin C and vitamin E on this production. Elastin has been isolated from bovine aorta, incubated with glucose (278 mM) in phosphate buffer (0,4 M, pH:7.5) at 37 °C for 5 weeks. The brown product, released from elastin by the elastolytic activity extracted from bovine pancreatic tissue was analyzed by spectrofluorometry. The brown product has been shown to be a fluorophore with fluorescence characteristics of a typical AGE-compound, ^citation maximum 370 nm and ^emisSion maximum 440 nm. Vitamin C (50 mg %) has been shown to increase advanced glycation of elastin (0,081±0,021) (0,069+0,019) (0,01>p>0,001). Vitamin E (2.33 mg %) has been shown not to affect advanced glycation of elastin (0,070+0,020) (0,069±0,019) (0,90>p>0,50). In the absence of glucose, however, both vitamin C and vitamin E have been found to increase advanced glycation. These findings show that in the presence of glucose, advanced glycation end products form on elastin and that vitamin C increases but vitamin E does not affect this formation. Advanced glycation end products produced under oxidative conditions in vitro if formed in vivo, would increase cross-linking of elastin and modify ite functional properties, elasticity being of primary importance. 135