Cyclosporin A'nın lipid peroksidasyonu ve antioksidan sistem elemanları üzerine etkisi
Effect of cyclosporin A on lipid peroxidation and ant, oxidant system elements
  1. Tez No: 59647
  2. Yazar: BERİL UĞURNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECLA KOÇAK TOKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET CsA, organ transplantasyonlarından sonra kullanılan güçlü immünosüpresif etkili bir ilaçtır. Sitotoksik etkilerinin olmaması ve immun sistem üzerinde seçimli etkisi nedeniyle klinik transplantasyonda çok geniş uygulama olanağı sağlamıştır. İmmun yanıtı baskılayıcı etkileri üzerine bir çok çalışma yapılmış ancak immun yanıtta hangi mekanizma ile bu baskı lamayı gerçekleştirdiği tam olarak açıklığa kavuşturulamamıştır. Diğer taraftan, bu kadar yararlı olan bu ilacın klinik uygulamaları esnasında bir takım yan etkileri açığa çıkmaktadır. Bunların başında da nefrotoksisite gelmektedir. Ancak bu nefrotoksik etkilerinin oluşumundaki kesin mekanizma da açıklanamamıştır. Son yıllarda yapılan çalışmalarda CsA'nın peroksidatif özellikleri olduğu öne sürülmektedir. Ancak CsA'nın bu özellikleriyle ilgili çalışmaların çoğu in vitro koşullarda yapılmıştır. Ayrıca CsA'nın etki gösterdiği hedef hücre olan lenfositlerde bu peroksidatif etkileriyle ilgili çalışma bulunmamaktadır. Bu nedenle bu çalışmamızda sıçanların lenfositlerinde 7 gün süreyle kronik CsA uygulamasının in vivo koşullarda lipit peroksidasyonu ve GSH düzeyleri üzerine olan etkisini araştırdık. Ayrıca bu dozların uygulamasından sonra nefrotoksisite oluşturup oluşturamadığımız! böbrekten alınan kesitlerin ışık ve elektron mikroskobik incelemeleriyle saptadık. Her iki doz uygulamasından sonra böbrekte CsA nefrotoksisitesine işaret eden histopatolojik bulgular gözledik. Sonuçlarımıza göre, kronik CsA uygulaması lenfositlerde lipit peroksidasyonunda artışa, GSH düzeylerinde ise kontrollere kıyasla belirgin düzeylerde azalmaya sebep olmaktadır. CsA'nın rejeksiyon yanıtını baskılayıcı etkilerini gerçekleştirdiği immun sistem hücrelerinde saptadığımız lipit peroksidasyonundaki bu artış, CsA'nın immünolojik etkilerini oluştururken açığa çıkan serbest oksijen radikalleri aracılığıyla böbrek üzerine toksik etkilerini oluşturduğunu düşündürmektedir. Böbrek homojenatlarında 25 mg/kg CsA uyguladığımız grupta da lipit peroksidasyonundaki artış lenfositlerde elde ettiğimiz sonuçları desteklemektedir. Lenfositlerde bulduğumuz GSH düzeylerindeki azalma, CsA uygulamasından sonra GSH'ın yapımında rol oynayan GCS enziminin aktivitesinde saptadığımız azalmaya veya bu tripeptidin yıkımında rol oynayan GGT aktivitesinde saptadığımız artışa bağlı olabilir. Kronik CsA uygulaması sonrasında timus ve dalak kaynaklı lenfositlerde saptanan lipit peroksidasyonundaki indüklenmeye, antioksidan sistem elemanlarından GSH düzeylerindeki azalmanın eşlik etmesi, bize lipit peroksidasyonundaki artışta antioksidan sistemin enzim aktivitelerindeki değişikliklerin de rolü olabileceğini düşündürdü. Ancak şimdiye kadar bu konuda yapılmış çalışmalarda yeterli bulgu olmaması nedeniyle timus ve dalak kaynaklı lenfositlerde Total Gpx, Se-Gpx ve SOD gibi antioksidan enzimlerin aktiviteleri ölçüldü. Bu üç enzimin aktivitelerinde CsA uygulaması sonrasında kontrollere kıyasla anlamlı artışlar olduğu saptandı. -45-
Özet (Çeviri)
SUMMARY CsA, is an effective immunosuppressant which has been used successfully in organ transplantation. In particular CsA, at pharmacologic doses, is not a cytotoxic agent and specific in its immunosuppressive activity and CsA is now being widely used in transplantation medicine. A number of mechanisms has been proposed to account for the immunosuppressive effect of CsA but the little is known about the molecular reactions underlying the mode of action of CsA. There are several adverse side effects experienced with clinical use of CsA. The most significant of these is undoubtedly the varying degree of nephrotoxicity observed following organ transplantation. The cause of the nephrotoxicity has been the subject of many investigations but the underlying molecular mechanisms remain still unknown. Results from animal studies suggest that CsA has peroxidative properties. Most of these studies were performed in vitro to investigate the effect of CsA on lipid peroxidation. In addition, there has been no data about the peroxidative effects of CsA in lymphocytes. The present study was undertaken to examine whether chronic CsA treatment induces lipid peroxidation in vivo, like in in vitro in rat lymphocytes. In these experiment groups, renal pieces were taken for light and electron microscobic examinations and histopathological signs printing to CsA nephrotoxicity in the kidney were observed after the treatment of two different doses of CsA. Our results suggest that chronic CsA administration induces lipid peroxidation and reduces GSH levels significantly compared to controls. Increased lipid peroxidation in immune system cells through which CsA exerts suppression to prevent rejection, may play role in nephrotoxicity depending on the free oxygen radicals which are possibly generated during the CsA-related immunosuppression. Following 25 mg/kg CsA treatment, significantly induced lipid peroxidation in renal homogenates was in accordance with the results we observed in rat lymphocytes. Depletion of GSH levels in lymphocytes after CsA administration may be due to the decrease in GCS or to the increase in GGT -enzymes participating to the synthesis and breakdown of GSH- activities. Induced lipid peroxidation together with decreased GSH levels in thymic and spleenic lymphocytes arose the question whether the differences in antioxidant system enzyme activities may participate the peroxidative damage. However, no data is available about the antioxidant system enzymes following CsA treatment in lymphocytes. Therefore, the activities of the antioxidant enzymes, like Total Gpx, Se-Gpx and SOD were measured in thymic and spleenic lymphocytes. We found the activities of these three enzymes significantly increased compared to controls in rat lymphocytes treated with CsA. 46-