Grafik tasarımın kurumsal kimliğe yansıması: Karadeniz Teknik Üniversitesi örneği
Project identity reflection of graphic design: Karadeniz Technical University example
  1. Tez No: 596481
  2. Yazar: HASAN ARIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÖZKARTAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bir kurumun kendini temsil etme şekillerinin tamamı o kurumun kimliğini meydana getirmektedir. Kurumun kendini temsil ederken ne şekilde algılanacağını yönlendiren görsel çalışmaların tamamıysa kurumsal kimlik sürecini oluşturmaktadır. Kurumsal kimliğe sahip kurumların kendilerini tanıtmada ve hedef kitlenin belleklerinde yer etmede, görsel kurumsal kimlik oluşturmanın ilk adımı sayılabilecek olan amblem ve logoların önemi gözardı edilemez. Hazırlanan logoların yalın ve özgünlüğü sayesinde kurumlar kendilerini bulunmadıkları yerlerde de rahatlıkla temsil edebilmektedirler. Bu çalışmanın amacı ise görsel kurumsal kimlik hazırlama sürecinde, grafik tasarımının kurumsal kimliğe olan yansımasına ve kurumsal firmalar için grafik tasarımının büyük rolü olduğunun vurgulanmasına yöneliktir.
Özet (Çeviri)
All forms of self-representation of an institution constitute the identity of that institution. All of the activities that guide how the organization is perceived to represent itself is the corporate identity process. The aim of this study is to explain the reflection of graphic design on corporate identity and the role of graphic design for corporate firms. Logos, which have a great role in introducing themselves to companies with corporate identity and engraving people's minds. Logos, which are graphic design products, have great importance in remembering companies. With the simplicity and originality of the prepared logos, it is aimed to remind the company to every person who identifies with the companies and sees the logo.