Time and state dependent parameterized model reference adaptive control
Zaman ve durum değişkenli parametrize edilmiş model referans adaptif kontrol
  1. Tez No: 596488
  2. Yazar: ZEYNEP OKUMUŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ TÜRKER KUTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bilinmeyen dışsal rahatsızlıklar veya linear olmayan dinamikler, bir hava aracının hem kararlılık hem de performansını olumsuz etkileyebilir. Gerçek hava koşullarında oluşması engellenemez gerçeğin bu yapısı, araştırmacıları normal kontrolcünün eksiklerini gidermek için adaptif kontrolcü tasarlamaya yöneltmiştir. Böylece asıl amacı gürbüzlük ve performans sağlamak olan toplam kontrolcü sağlanmış olacaktır. Model takip kontrolcü ve model referans adaptif kontrolcü, referans model belirler ve sistem modelinin referans modeli takip etmesi sağlanır. Model referans adaptif kontrolcünün pefromansı, yukarıda bahsedilen rahatsızlıkları giderebilmesiyle ölçülür. Belirsizlik tahmini, taban fonksiyonu ile adaptif ağırlık katsayısının çarpımıyla elde edilir. Tahmin edilen ağırlıkların doğru değerlerine yaklaşması, belirsizlik tahmininin iyi yapıldığını gösterir. Eşzamanlı adaptif öğrenme, değişken yaklaşması için sürekli uyarma kriterini kaldırarak, model referans adaptif kontrolcünün performansını artırır. Eşzamanlı adaptif öğrenmede, bilgi depolaması tek değer maksimizesine dayanır. Belirsizlik tahmininde, Chebsyhev polinomları, ve Fourier serileri, zaman değişkenli taban fonksiyonu olarak, ve durum değişkenli fonksiyon durum dğişkenli taban fonksiyonu olarak kullanılmıştır. Adaptif ağırlık güncelleme kanunu, Lyapunov kararlılık kanununa dayanarak, her iki belirsizlik türü için belirlenmiştir, Durum ve zaman değişkenli parametrize edilmiş model referans adaptif kontrolcü, sadece zaman veya durum değişkenli taban fonksiyonu ve ilgili ağırlık güncelleme kanununu kullanan kontrolcülere göre daha iyi referans model takip performansı göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Unknown external disturbances or nonlinear dynamics, could affect both the stability and the performance of the of the air vehicles adversely. Unavoidable structure of this reality occurrance in real life applications, led the researches to design adaptive control which could eliminate the deficiencies of the nominal controller. So that, the main aim of the total controller, to satisfy the robustness and performance of the controller could be established. Model following controller, and the model reference adaptive controllers are the ones which determine a reference model, and satisfy the system model responses track the reference model. The performance of the model reference adaptive controller depends on the success in prediction of the uncertainties mentioned above. The prediction is done, by the multiplication of basis functions and adaptive weight coefficients. The convergence of the predicted weights to their true values means accurate uncertainty prediction. Concurrent adaptive learning, eliminates PE restriction for parameter convergence, enhances the performance of the model reference adaptive controller. Data storage in concurrent adaptive learning is based on singular value maximizing. Chebsyhev polynomials and Fourier series are used as time dependent basis functions, and state dependent function for the state dependent basis functions, in uncertainty prediction. The adaptive weight update law is defined for both types of uncertainties, depending on the Lyapunov stability theorem. The time and state dependent model reference adaptive controller gives the best reference model tracking results, compared to the ones which use solely time or state dependent basis functions, and the related weight update laws.