'Öteki' kavramı ve Avrupa Birliği göç politikası
The concept of 'The other' and European Union migration policy
  1. Tez No: 596516
  2. Yazar: RIDVAN KANCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT ÜRER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Political Science, Sociology, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Avrupa Birliği (AB), kuruluşundan bugüne kadar geçen sürede çeşitli kriz dönemlerinden geçmiş olmakla beraber, son yıllarda yüzleşmek zorunda kaldığı göçmen krizi Birliğin şimdiye kadar karşılaştığı en büyük sorunlardan birisi olarak gösterilebilir. Her ne kadar, bazı teorisyenler ve uluslararası toplumun bir kesimi tarafından uluslar üstü bir yapı olarak ele alınsa da, AB üyesi ülkelerin özellikle Suriye İç Savaşı ile başlayan dönemde en üst kriz seviyesine ulaşan büyük göçmen akımı ve bu akımın beraberinde getirdiği sorunlara karşısında aldıkları pozisyonlar ve verdikleri yanıtlar arasındaki farklılıklar, AB'nin uluslar üstü bir yapı olmaktan ziyade ulus-devletlerin kendi ulusal çıkarlarını koruyarak veya bunlardan en az düzeyde taviz vererek oluşturdukları bir organizasyon olarak tanımlanmasını gerektirmektedir. Bu çalışmada, AB'nin kuruluş aşamaları ve geçirdiği dönüşümsel süreçler, ortak bir göç politikası oluşturma çabaları ve bu sürecin yasal altyapısı anlatılırken, AB üyesi ulus-devletlerin ulusal göç politikaları ile Birliğin politikaları arasındaki farklılıklar ve AB'nin tam anlamıyla işleyen, sağlıklı bir ortak göç politikası oluşturmasının zorluğu üzerinde durulacaktır. Diğer taraftan, geçtiğimiz yıllarda başlayan, Avrupa ve dünyada her geçen gün biraz daha yükselişe geçtiği gözlemlenebilen göçmen karşıtı, ırkçılığa ve yabancı düşmanlığına varan düzeydeki aşırı sağcı söylem ve politikalar ile Avrupa'nın öteden beri inşa etmeye çalıştığı“Avrupalı”kimliği arasındaki uzlaşmazlık bu çalışmada“öteki”ve“ötekileştirme”kavramları üzerinden ele alınacaktır. Sonuç olarak, bu çalışmada Avrupa'nın tarihinde kendini kurgulamaya ve yerleştirmeye çalıştığı konumun aslında sağlam bir zemin olmadığı ve özellikle son yıllarda meydana gelen ve kriz olarak tanımlanabilecek gelişmeler çerçevesinde Avrupa toplumunun ve Avrupa devletlerinin kendilerini tanımladıkları değerlerden ne ölçüde uzaklaşabilecekleri gözler önüne serilmektir.
Özet (Çeviri)
Although the European Union (EU) has passed through various crisis periods since its foundation, refugee and immigrant crisis that is confronted in recent years by European Union (EU) can be demonstrated as one of the biggest problems that the Union has faced up to now. Even though considered as a supranational structure by some theorists and by a part of the international community, due to differences between responses and taken positions of the EU member states against huge immigrant flows and its accompanying problems that were reached a crisis level especially after Syrian Civil War, it is required the EU should be defined as an organization which is formed by nation states which protect their own national interests or make concessions at the minimum level from these. In this study, while it is explained the stages of foundation of the EU and its transformational processes and its endeavors to create a common immigration policy, it will be emphasized differences between national immigration policies of the EU member States and policy of the EU and also it will be underlined the difficulty to establish a fully functioning, healthy common immigration policy within the EU. On the other hand, the antagonism between“Euopean”identity which Europe has been trying to build and anti-immigrant even racial and xenophobic discourses and policies that are rising day by day in Europe and all around the World. In this study, this intransigence will be handled by using“other”and“otherness”concepts. As a result, in this study, it will be tried to explain that the position which Europe is trying to define and place itself throughout the history is not a solid ground. Especially in the scope of developments that may be defined as crisis in recent years, it can be seen clearly to what extent the European community and European states can move away from values they define themselves.