Gender differences in communication incompetencies perceptions: A semantic network analysis on leader managers
İletişim yetersizliği algısında cinsiyet farkları: Lider yöneticiler üzerine semantik ağ analizi
  1. Tez No: 596517
  2. Yazar: BELCE KARAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EBRU UZUNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, İşletme, Communication Sciences, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi ve Halkla İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, iletişim yetersizliklerinde cinsiyet farklılıklarının faktörlerini lider yönetimi açısından incelemektir. Bu çalışmada, kurum içi iletişim kavramını ve kurum iç iletişimi etkileyen tüm kavramlar ele alınmış ve ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. Amaç, modeller, kanallar ve kurum içi iletişim türleri incelenmiştir. Kurum içi iletişimin bir parçası olan liderlik yönetimi, liderlik stilleri ve kurum içi iletişimde liderlik yönetici stilleri için cinsiyetlerin farklı bakış açıları belirtilmiştir. Buna ek olarak, kurum içi iletişimin bir parçası olan iş tatmini gibi alt boyutlar da tartışılmıştır. Bu çalışmada, literatür taraması, makaleler, tez ve kitaplar kullanılmıştır. Yerli ve yabancı kaynaklar ile ilgili literatür taraması yapılmıştır. Çalışma süresince elde edilen bilgiler ışığında, kadın ve erkek çalışanlar açısından liderlik, lider yöneticilerin iletişimi, iş tatmini ve motivasyon gibi unsurların birbirinden farklı olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study has been to examine the factors of gender differences in communication incompetencies from the view of leader management. In this study, all concepts which affect the internal communication concept, and internal communication have been handled and examined in detail. The aim, models, channels and types of internal communication have been examined. Leadership managements and leadership styles that have been a part of internal communication and different point of views of genders for leadership styles on internal communication have been mentioned. In addition to this, sub-dimensions such as job satisfaction, which has been another part of internal communication, have been also discussed. In this study, literature review, articles, thesis and books have been used. A literature review has been carried out on domestic and foreign sources. In the light of the information obtained during the study period, it is concluded that from the view of male and female employees, the elements such as leadership, leader managers' communication, job satisfaction and motivation have been different from each other.