Temel bileşenler analizi ve klinik bir uygulama
Principal components analysis and it's clinical practise
- Tez No: 59651
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ŞÜKRÜ ŞENOCAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoistatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Temel Bileşenler Analizi tanım olarak; değişkenler arasındaki bağımlılık yapısının yok edilmesi ve/veya boyut indirgeme amacıyla kullanılan başlı başına bir analiz olduğu gibi başka analizler için (örn: Faktör analizi) veri hazırlama tekniği olarak da kullanılan istatistiksel bir yöntemdir. Çok değişkenli istatistiksel analizde n tane bireye (nesne) ilişkin p tane değişken (özellik) incelenmektedir. Bu özelliklerden bir çoğunun birbiriyle ilişkili olduğu (bağımlı) ve p sayısının çok büyük olması analizde sorun yaratmaktadır. Bu gibi durumlarda başvurulan en önemli tekniklerden biri olan Temel Bileşenler Analizinin amacı değişkenler arasındaki bağımlılık yapısının yok edilmesi ve/veya boyut indirgeme olduğu gibi bu analiz ayrıca çoklu regresyonda çoklu bağlantı durumunu gidermede ve çok değişkenli regresyonda değişken kümelerinde boyut indirgeme olarak kullanılmaktadır. Biz bu çalışmada Temel Bileşenler Analizini Angina pectorisli erkek ve kadın, sağlam erkek ve kadın olmak üzere dört grupta sekiz değişken açısından boyut indirgeme amacıyla kullandık. Angına pectorisli erkek ve kadın ile sağlam erkekler üç faktör ile açıklanabilirken sağlam kadınların iki faktörle açıklanabileceği sonucuna erişildi. Bu bulguların klinik özelliklerle de uyumlu olması çözümlemenin yeteneğini yansıtmaktadır. 40
Özet (Çeviri)
Principal Components Analysis is, by definition, a statistical technique used either for elimination of the dependance between the variables and / or for variable reduction. However, for other kinds of analysis (i.e. factor analysis) it is used as a statistical method for data gathering as well. In multi-variable statistical analysis, P variables in n items are examined to evaluate interrelations among variables and if“p”is large, this causes difficulties in the analysis. The Principal Components Analysis, which is used in such cases, aims to eliminate dependance between variables, and / or to reduce the dimension as well as to reduce dimension in multi- variable regressions and to eliminate multi-correlation in multi regressions. In this study, Principal Components Analysis is used to reduce dimension for eigth variables in four groups; males and females healthy or Angina Pectoris patient. It is concluded that males & females with Angina Pectoris and healthy males can be explained with three factors, whereas healthy females can be explained with two factors. The concordance of the findings with clinical features reflects the efficiency of the analysis. 41