Control system design and implementation of a tilt rotor UAV
Döner rotorlu İHA kontrol sistem tasarımı ve uygulaması
  1. Tez No: 596530
  2. Yazar: LEVENT CEVHER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OZAN TEKİNALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu tez çalışmasında, hibrit bir dikey kalkış ve iniş yapabilen insansız hava aracı platformu tasarlanmış ve geliştirilmiştir. Platform, kalkış ve iniş için üç motorlu/pervaneli hava aracı (tricopter) konfigürasyonunu kullanırken, ileri uçuş için sabit kanatlarını kullanır. Dikey kalkış ve iniş yapabilen uçak için kontrol algoritmaları geliştirilmiştir. Bu amaçla, ilk dogrusal olmayan simülasyon kodu, Matlab/Simulink ortamında oluşturulmuştur. Simülasyon, pervaneler için rüzgar tüneli deney verilerini ve panel yöntemini kullanan bir paket program olan XFLR 5'ten elde edilen aerodinamik verileri kullanmaktadır. Kontrolcü, dikey kalkış, geçiş ve ileri uçuş durumları için Doğrusal Kuadratik İzleme (LQT) algoritmalarını kullanır. Farklı uçuş aşamaları için uçuş denge noktası koşulları elde edilmiş ve kontrolcüleri tasarlanmıştır. Geçiş sırasında, weighted pseudo inverse ve blended inverse kontrol tahsis yöntemleri kullanılmış ve simülasyon sonuçları karşılaştırılmıştır. Elde edilen kontrolcü kazançları, laboratuar test düzeneğinde ayarlanmış ve kabul edilebilir uçuş performansını gösteren dikey kalkış ve iniş için uçuş testleri gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a hybrid vertical take off and landing unmanned air vehicle platform is designed and developed. The platform uses tricopter configuration for takeoff and landing while it uses its fixed wings for forward flight. Control algorithms are developed for the VTOL aircraft. For this purpose, first nonlinear simulation code is developed in Matlab/Simulink environment. The simulation uses the wind tunnel experimental data for the propellers and aerodynamic data obtained from a package program XFLR 5 that uses panel method. The controller uses Linear Quadratic Tracking (LQT) algorithms for vertical takeoff, transition and forward flight cases. For different flight phases, trim flight conditions are obtained and controllers are designed. During transition, weighted pseudo inverse and blended inverse control allocation methods are employed and simulation results are compared. The obtained controller gains are tuned in the lab test setup and flight tests are performed for vertical takeoff and landing flight, demonstrating acceptable flight performance.