Örgütsel çatışma yönetimi: Üniversitelerde bir araştırma
Organizational conflict and management: A research in universities
  1. Tez No: 596531
  2. Yazar: ELİF ŞANLIÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYKUT GÖKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu araştırmanın iki ana amacı vardır. İlk olarak, üniversitelerde çalışanların üstleriyle ya da astlarıyla çatışma yaşayan bireylerin çatışma yönetim stratejisi (işbirliği, uzlaşma, rekabet etme, kaçınma ve uzlaşma) tercihleri incelenmiştir. İkinci olarak, söz konusu bireylerin demografik özellikleri ile tercih ettikleri çatışma yönetim stratejisi arasında istatistiksel bir fark olup olmadığı incelenmiştir. Araştırma, Türkiye'deki 206 üniversiteden (129 Kamu ve 77 Vakıf) ikisinde (bir Kamu ve bir Vakıf) yürütülmüştür. Veri toplama tekniği olarak katılımcıların demografik özelliklere yönelik sorular ile Rahim'in Kurumsal Çatışma Envanteri'nin (ROCI II) A ve B formundaki sorularından oluşan bir anket kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, anket sorularına verdiği cevaplara göre çatışma durumunda tercih ettikleri çatışma yönetim stratejisi ile sahip oldukları demografik özelliklerin tercih ettikleri çatışma yönetim stratejisi arasındaki farklılığa yönelik analizler yapılmıştır. Araştırma sonucunda, anket sorularına verdiği cevaplara göre çatışma durumunda tercih ettikleri çatışma yönetim stratejisi ile sahip oldukları demografik özelliklerin tercih ettikleri çatışma yönetim stratejisi arasındaki farklılığa yönelik analizler yapılmıştır. Yapılan analizlerde araştırmaya katılanlardan hem yöneticilerin hem de yönetilenlerin yaşadıkları çatışmalarda en çok işbirliği ve en az baskın olma stratejisini tercih ettikleri görülmüştür. Katılımcıların yöneticileri ile yaşadıkları çatışma durumunda çalıştıkları kurum tipi ile baskın olma çatışma yönetim stratejisi ve yaşları ile uzlaşma çatışma yönetim stratejisi arasında anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir. Katılımcıların yönettiği kişiler ile yaşadıkları çatışma durumunda ise çalıştığı kurum tipi ve cinsiyeti ile tercih ettikleri kaçınma çatışma yönetim stratejisi arasında anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, there are two main purposes. Firstly, the conflict manegement strategy (collaboration, accommodating, competing, avoiding and compromising) preferences of the people who works at Universities and has conflict with their superiors or subordinates, has been examined. Secondly, whether there is a statistical difference between their demographic characteristics and their preferences or not has been examined. Research has been conducted at two universities (one Public and one Foundation) out of 206 universities (129 Public and 77 Foundation) in Turkey. As a data collection technique, a questionnaire consisting of questions about the demographic characteristics of the participants and the questions in the form A and B of Rahim's Organizational Conflict Inventory (ROCI II) was used. As a result of the research, according to the answers given by he participants, the analysis was made about the difference between their preferred conflict management strategy in case of conflict and their preferred demographic characteristics conflict management strategy. In this research, analyzes were conducted according to the answers given by the participants to the questionnaire. According to the results of the analysis, it can be said that the participants mostly prefer the strategy of collaboration and rarely competing in case of a conflict both with their superiors and subordinates. In case of a conflict with their superiors, there is a significant difference between the type of institution they work and the competing conflict management strategy of subordinates, and between the age and compromising conflict management strategy of subordinates. On the other hand in case of a conflict with their subordinates, there is a significant difference between the type of institution they work and the way avoiding conflict management strategy of superiors, and between the sex and avoiding conflict management strategy of superiors.