Trombositlerde glukoz bağlayıcı protein saflaştırılması ve izotipinin belirlenmesi
- Tez No: 59655
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAHAR GÖKER
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Biyokimya, Biochemistry
 - Yıl: 1997
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Marmara Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 51
Özet
Trombositlerin normal durumunda ve aktivasyon halinde en önemli enerji kaynağı glukozdur. Trombositlerin fonksiyonlarını yürütebilmek için kullanmak zorunda oldukları enerji glikolizis yolu ile elde edilir. Glukozun trombosit membranından trombosit stoplazmasına transportu glikolizisin ilk kontrol noktasıdır Glukoz transportu NaVglukoz kotransportuna bağımlı aktif transport ile olur. Bu çalışmada yıkanmış sağlıklı insan trombosit havuzunda transporttan sorumlu glukoz bağlayıcı protein saflaştırılarak izotipi belirlendi. Saflaştırma kademelerinde sırasıyla soğuk ozmotik şok sıvısında bağlayıcı spesifik aktivite 26.4 nmol glukoz/ mg protein, Sephadex G-200 kolon kromatografisi glukoz bağlayıcı protein aktivitesi 37.9 nmolglukoz/ mg protein ve DEAE-Sepharose kolon kromatografisinden elde edilen bağlayıcı protein spesifik aktivitesi 84.45 nmolglukoz/ mg protein olarak bulundu ve 3.2 saflaştırıldığı saptandı. SDS-Page elektroforezinde glukoz bağlayıcı proteinin molekül ağırlığı 29.000 Da olarak belirlendi. Literatürde dokularda bildirilen insan glukoz transporter ailesinin molekül ağırlığı ile karşılaştırma sonucu trombositteki bağlayıcı proteinin diğer dokulara dağılmış halde bulunan transporter izoformlarına uymadığı belirlendi.
Özet (Çeviri)
The most important energy source in platelets is glucose and the energy neededfor platelet functions, aggregation and secretion, comes from glycolisis. The transport of glucose through the platelet membrane is the first control point of glycolysis. Glucose is transported through platelet membrane by Na+/K+ active transport system. Na+/ glucose kotransporter, or glucose binding protein is isolated and purified from the cold osmotic shock fluid of platelets and its molecular weight is determined in this study to identify its isoform. The glucose binding spesific activity in the shock fluid, Sephadex G-200 and DEAE- Sepharose column chromatographies were found to be 26.4 nmolglukoz/ mg protein, 37.9 nmolglukoz/ mg protein, 84.45 nmolglukoz/ mg protein, respectively. Its moleculer weigh was found to be 29.000 Da by SDS-Page. This glucose binding protein does not correspund to any of the isoforms of the GLUT family described in the literature.