Erenköy Hayvan Hastanesine gelen sağlıklı ve hastalıklı köpeklerde ALT, AST, GGT ve AP enzimleri ile total protein, bilirubin , albumin ve globulin düzeyleri üzerine araştırmalar
The Investigations on the enzymes of ALT, AST,GGT and AP and the levels of total protein, bilirubin , albumin and globulin in dogs with healthy and diseased coming to Erenkoy Animal Hospitals
  1. Tez No: 59654
  2. Yazar: NEVİN GÜLSEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET MANGİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı istanbul il Müdürlüğü bünyesindeki Erenköy Hayvan Hastanesi kliniğine getirilen sağlıklı ve hastalıklı köpeklerin kan serumlarındaki AST, ALT, AP ve GGT enzim aktiviteleri ile total protein, albumin, globulin ve total bilirubin düzeyleri incelendi. Bu amaçla hazır ticari kitler ve bu kitlerde belirtilen metotlar kullanılarak sonuçlar seac marka screenmaster spektrofotometresinde okunarak değerlendirildi. Materyal olarak çeşitli yaş ve ırktan toplam 68 adet köpek üzerinde çalışıldı. Bunların 27 'sini sağlıklı, 41 'ini hasta köpek oluşturdu. 0.7 ila 5 yaşları arasında değişen sağlıklı grubun 18 'i erkek, 9 'u dişiydi ve grubun ortalama yaşı 2.3, 0.7 ila 10 yaşlan arasında değişen hastalıklı grubun ise 29 'u erkek, 12 'si dişiydi ve bu grubun ortalama yaşı 4. 1 'di. Çalışma sonucunda ; serum AST aktivitesi sağlıklı grupta 14.59 ± 0.85 IU/L olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
In this study, in clinically normal and diseased dogs which is come to Erenköy Small Animal Clinic of the Ministry of Agriculture and Rural Affairs of the Provincial Directorate of Istanbul, serum AST, ALT, AP, GGT enzyme activities and total protein, albumin, globulin and total bilirubin levels were investigated. For this purpose, ready commercial kits and methods described for these kits were used and the results were interpreted by reading with screen master a spectrophotometre. Totally sixty-eight adults dogs of various breeds and both sexes were as the material. Twenty-seven clinically normal dogs were used as reference group. This group consisted of 18 males, 9 females aged 7 months - 5 years. Their mean age was 2.3 years, fourty-one dogs were used as diseased group. This group also consisted of 29 males, 12 females, aged 7 months - 10 years. Their mean age was 4. 1 years. In the present study, it was determined that mean serum activity of AST was 14.59 ± 0.85 IU/L in clinically normal dogs.