Yüksek glukozun trombositlerde oksidatif/nitrozatif strese ve apoptoza etkisi
The effects of high glucose on the oxidative/ nitrosative stress and apoptosis in platelets
  1. Tez No: 359848
  2. Yazar: NAZLI GÜL ALTINDİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AZİZE ŞENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Trombosit aktivasyonu ve agregasyonunda meydana gelen değişiklikler kardiyovasküler hastalıkların gelişiminde önemli rol oynar. Trombositler, hiperglisemik hasar için önemli bir hedeftir, fakat hasarın altında yatan mekanizmalar tam olarak anlaşılamamıştır. Bu çalışmada in vitro şartlarda yüksek glukoz düzeyine maruz kalan trombositlerde meydana gelen değişiklerde oksidatif/ nitrozatif stresin ve apoptotik olayların rolü araştırılmıştır. Çalışmamızda dinlenme halinde veya kollajenle aktive trombositler fizyolojik glukoz konsantrasyonu olarak 5 mM, patofizyolojik glukoz konsantrasyonu olarak 25 mM glukozla inkübe edildi. Ayrıca antioksidan kuersetin reaktif oksijen türlerinin rolünü (ROT) araştırmak amacıyla kullanıldı. Apoptoz göstergesi olarak, hücre içi kalsiyum düzeyleri, kaspaz-3 aktivasyonu, mitokondriyal apoptoz göstergeleri olarak sitozolik sitokrom-c, Bax ve Bcl-2 protein düzeyleri ölçüldü. ROT, lipit peroksidasyonu (LPO), nitrik oksit (NO), nitrotrozin (NT) düzeyleri, ileri glikozilasyon ürünleri (AGE) düzeylerindeki değişiklikler ve trombosit agregasyonu incelendi.
Özet (Çeviri)
Platelets are an important target for hyperglycemic damage, but the mechanism isn't fully understood. In this study,we investigated the influence of high glucose on oxidative/nitrosative stress and apoptosis in resting or collagen activated platelets. In our studies, resting or activated platelets with collagen incubated with 5 mM glucose as physiological concentration or 25 mM glucose as pathophysiological concentration. Quercetin, were used to investigate the role of reactive oxygen species (ROS). Indicators of common apoptosis as, intracellular calcium , caspase-3 activation and indicators of mitochondrial apoptosis as cytosolic cytochrome-c , Bax and Bcl-2 protein levels were measured. ROS, Lipid peroxidation(LPO), Nitric Oxide(NO), Nitrotyrosine(NT), Advanced glycation end-products(AGE) and also changes in the levels of platelet aggregation was examined.