Development of a non-ordinary state-based peridynamics solver
Tipik olmayan durum bazlı peridinamik yöntemi çözücüsünün geliştirilmesi
  1. Tez No: 596551
  2. Yazar: RICO MORASATA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALI JAVILI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Hasar tahmini mühendislik yapılarının tasarım sürecinde yapısal bütünlüğü sağlamak için kritiktir. Ampirik yöntemlerin sınırlamaları ve deneylerin yüksek maliyetleri yüzünden, çatlakların başlatması ve/veya yayılmasını verilen yükleme koşulların altında tahmin edebilmek için, sayısal yöntemlerin geliştirmesi teşvik edilmiştir. Hasar tahmini için çeşitli yöntemler mevcut olmasına rağmen, onların formülasyonları gerilme tensörün bileşenlerin türevleri ile kısmi diferansiyel denklemlere dayanır. Bu sınırlamaları atlatmak için, peridinamik teorisi yeni yerel olmayan bir denklem olarak tanıtılmıştır. Diğer yöntemlerin aksine, gerilme tensörün bileşenlerin türevlerini içermeyen bir integro-diferansiyel denklem olarak ifade edilmiştir. Bu yüzden süreksizlikler içeren yapısal analizlere uygulanabilir. Bu projenin amacı iki ve üç boyutlu yapıların öngörülen yükleme koşulları altında davranışlarını araştırmak için, peridinamik yöntemin spesifik bir çeşitine dayanan bir çözücünün geliştirilmesini açıklamaktır. Mevcut kod hasar başlatması ve yayılması ile ilgili statik problemleri çözmek için geliştirilmiştir. Ve, mevcut yöntemin yerel deformasyonların yakalabileceği gösterilmiştir. Kodun genel yapısı gözden geçilir ve mevcut çalışmanın potansiyel uzantıları tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Damage prediction is crucial in the design process of engineering structures to ensure structural integrity. The limitations of empirical methods and the high costs associated with experimental analyses have prompted the development of numerical methods to predict the initiation and/or propagation of cracks under prescribed loading conditions. While various methods exist for failure prediction, their formulations rely on partial differential equations with spatial derivatives. As a result, these methods require special treatments in order to accurately capture the underlying failure mechanisms. To overcome these limitations, the peridynamic theory has been introduced as a novel, nonlocal continuum formulation. In contrast to the other methods, it is expressed as an integro-differential equation devoid ofbspatial derivatives, hence applicable to structural analyses involving discontinuities. This project aims to elaborate on the development of a solver based on a specific variant of the peridynamic formulation to investigate the behavior of two- and three-dimensional structures under certain loading conditions. The current code is developed to solve quasi-static problems related to damage initiation and propagation. In addition, it is aimed to show that peridynamics can capture local, hyperelastic deformations. The overall structure of the code is reviewed and the potential extensions of the current work are discussed.