Denim dokuma kumaşlarda geri dönüşüm pamuk oranlarının iyileştirilmesinin kumaş konfor ve performans özelliklerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of improving recycle cotton ratios on fabric comfort and performance properties in denim woven fabrics
- Tez No: 804538
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FÜSUN DOBA KADEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Günümüzde geri dönüşüm ile ilgili iplik, dokuma, örme, dokusuz yüzey ve kompozit alanında yoğun bir şekilde çalışmalar yapılmaktadır. Tekstilde geri dönüşüm çalışmaları incelendiğinde, çoğunlukla pamuk ve/veya polyester elyaftan üretim esnasında açığa çıkan ve/veya müşteri kullanımı sonrası geri dönüştürülen liflerin belirli oranlarda kullanılarak elde edilen tekstil ürünlerinin performanslarının değerlendirildiği görülmektedir. Bu tez çalışmasında, çeşitli geri dönüşüm liflerinin (Pamuk, poliester, elastan) seçimi yapılarak ve farklı oranlarda geri dönüşüm pamuk oranlarında (%80-70-60-50-40) kullanılarak yeni bir modifiye ring iplikçilik ve konvansiyonel ring iplikçilik sistemleri ile üretilen iplikler ve bunlardan üretilen denim kumaşlar elde edilmiştir. Bu doğrultuda farklı karışım oranlarında pamuk, geri dönüşüm pamuk ve geri dönüşüm poliester elyaf iplikler kullanılarak denim kumaşlar üretilmiştir. Tez çalışmasında kullanılan pamuk lifinin ve üretilen ipliğin karakterizasyon testleri yapılmıştır. Üretilen tüm kumaşlara testler öncesinde bilinen standart terbiye işlemleri uygulanmıştır. Denim kumaşların fiziksel özellikleri, kopma ve yırtılma mukavemeti ve bazı konfor özellikleri test edilmiştir. Elde edilen veriler ışığında geri dönüşümün kumaş performans özelliklerine etkileri belirlenmiş ve yaşam döngü analizi ölçümleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, intensive studies are carried out in the fields of yarn, weaving, knitting, nonwovens and composites related to recycling. When recycling studies in textile are examined, it is seen that the performances of textile products obtained by using certain proportions of fibers that are mostly released during production from cotton and/or polyester fibers and/or recycled after customer use are evaluated. In this thesis, yarns produced with a new modified ring spinning and conventional ring spinning systems and denim fabrics produced from them were obtained by selecting various recycled fibers (cotton, polyester, elastane) and using them at different rates of recycled cotton. In this direction, denim fabrics were produced by producing cotton, recycled cotton (%80-70-60-50-40) and recycled polyester fiber yarns in different mixing ratios. In this direction, denim fabrics were produced by producing cotton, recycled cotton and recycled polyester fiber yarns in different mixing ratios. Characterization studies of cotton fiber and yarn produced in the thesis study were carried out. Prior to the tests, standard finishing processes available in the market were applied to all fabrics produced. The physical properties of denim fabrics, tensile and tear strength and some comfort properties were examined. In the light of the data obtained, the effects of recycling on fabric performance properties were determined and life cycle analysis measurements were made.