Okul çağı çocuklarında kardiyovasküler risk faktörlerine yönelik geliştirilen beslenme eğitim modülünün beslenme bilgi düzeyine ve risk faktörlerine etkisi
The effect of nutrition education module developed for cardiovascular risk factors on nutrition knowledge level and risk factors in school age children
- Tez No: 596565
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞULE AKTAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: Bu çalışmada çocukların kardiyovasküler risk faktörlerine azaltmaya ve beslenme bilgisini artırmaya yönelik web tabanlı beslenme eğitim modülünün geliştirilmesi, bu modülün beslenme bilgi düzeyi ve kardiyovasküler risk parametrelerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç Yöntem: Çalışma bir devlet ortaokulunda iki sınıftan 11-12 yaş aralığında 34 öğrenci ile yürütülmüştür. Bir sınıfa sözel beslenme eğitimi (Kontrol grubu=KG, n=14), diğer sınıfa ise hem sözel beslenme eğitimi hem de web tabanlı beslenme eğitim modülü (Müdahale grubu=MG, n=18) uygulanmıştır. Kardiyovasküler risk faktörleri saptanmış, antropometrik ölçümleri yapılmış, beslenme bilgi düzeyi belirlenmiş ve Akdeniz Diyeti Kalite İndeksi (KİDMED) ölçeği uygulanmıştır. Tüm değerlendirmeler iki grubta eğitim öncesi ve sonrası tekrarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to develop a web-based nutrition education module to at reducing children's cardiovascular risk factors and increasing nutritional knowledge, and to investigate the effect of this module on nutritional knowledge level and cardiovascular risk parameters. Materials and Methods: The study was conducted in a public secondary school with 34 students from two classes aged 11-12. One class received verbal nutrition training (Control group = CG, n = 14), and the other class received both verbal nutrition training and web based nutrition training module (Intervention group = IG, n = 18). Cardiovascular risk factors were determined, anthropometric measurements were made, nutritional information level was determined and Mediterranean Diet Quality Index (KIDMED) scale was applied. All evaluations were repeated before and after training in two groups.