Determination of passive vibration isolation characteristics of jet aircraft avionics
Jet uçak aviyoniklerinin pasif titreşim yalıtım özelliklerinin belirlenmesi
  1. Tez No: 596566
  2. Yazar: ZAFER EKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Havacılık elektronik ekipmanları maruz kaldığı titreşimden dolayı olumsuz etkilere konu olmaktadır. Operasyonel titreşim karakteristiği askeri standartlar tarafından belirlenmektedir. Bu ekipmanların titreşim yalıtımıyla sürekliliğini sağlamak gerekmektedir. Bu çalışmada başvurulan pasif yalıtım mekanizması bu amaca yönelik olarak kullanılabilecek en basit yöntemdir. Bu bitirme tezinde, bütün yönleriyle düşünülmüş bir yalıtım sistemi tasarımı ele alınmaktadır. Temsili matematiksel modelin kurulması, titreşim analizinin ifası, ardı sıra en-iyileme analizi ve sistem değişkenlerindeki olası sapmaların benzetim analizinin gerçekleştirilmesi bahsedilen tasarımın aşamalarını ifade eder. Temel elemana esnek elemanlarla bağlı elektronik ekipman altı serbestlik derecesiyle modellenir. Hem temel eleman hem de ekipman rijit farz edilirken ara bağlantı elemanları esnek olarak ele alınır. Formulasyonda, gerçeğe uygun olması adına sönümleme mekanizması olarak viskoz sönümleyici kullanılır. Sistemin tanımlanması boyunca, ekipmanın kütle ve atalet değerlerinin yanı sıra esnek elemanların katılık ve sönüm ile bağlantı konum ve yönelim değişkenlerine yer verilmesi mümkündür. Kuramsal modelin uzamsal özelliklerinin belirlenmesini takiben serbest titreşim analizi ve rastgele uyarıma bağlı olarak zorlamalı titreşim analizi yerine getirilir. Sonrasında, en-iyileme probleminin hâlihazırda belirlenmiş olan tasarım kısıtları gözetilerek katılık ve sönüm değişkenleri üzerinden sistemin ivmelenme tepkisi asgariye indirilir. Nihai olarak, uzamsal değişkenlerin fiili uygulama boyunca teoride tanımlanmış değerlerinden sapmasını hesaba katmak adına Monte Carlo benzetimi gerçekleştirilir. Çalışmada başvurulan teknikler her ne kadar genel geçer olsa da jet uçakların elektronik ekipmanlarına uygulanarak gösterilir. Bütün analiz süreci, açık-kaynak yazılım olan Python ortamında geliştirilen bilgisayar kodu ile yürütülür. Geliştirilen bilgisayar kodu grafik kullanıcı ara yüzü maharetiyle kullanıma sunulur.
Özet (Çeviri)
Airborne electronics are subjected to adverse effects of vibration exposure that is defined by military standards to be used in the design stage. It is important to ensure the sustainability of such equipment through vibration isolation. Passive isolation mechanism distinguishes as the simplest practice for this purpose, which is applied in this study. In this thesis, a complete design of the isolation system is achieved by creating the representative mathematical model, implementing the vibration analysis followed by the optimization analysis and simulating the possible deviations of system properties. Rigid body connected to the rigid base through resilient elements is modeled with six degrees-of-freedom. Viscous damper is considered in the formulation as the damping mechanism to represent realistic conditions. It is allowed for describing the system by resilient element stiffness, damping, position and orientation of installation beside the body mass. Following the definition of spatial properties in the theoretical model, normal modes and response analysis based on random excitation are carried out. Thereafter, system of optimum stiffness and damping is searched by aiming the minimum acceleration response under pre-determined constraints in the optimization problem. Eventually, Monte Carlo simulation is performed to consider possible deviations of the system spatial properties from their nominal values during the actual application. Though the employed techniques herein are general, they are demonstrated through the application on jet aircraft avionics. Entire analysis process is applied by the developed computer code in the open software Python environment. It is also brought into use via a GUI.