Bir tıp fakültesinde çalışmakta olan asistan hekimlerin yaşam anlamı ve psikolojik dayanıklılık özellikleri ve ilişkili faktörler
Meaning of life and psychological resilience characteristics of assistant physicians working in a medical faculty and related factors
- Tez No: 596564
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET NESİMİ KİŞİOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bir Tıp Fakültesinde Çalışmakta Olan Asistan Hekimlerin Yaşam Anlamı ve Psikolojik Dayanıklılık Özellikleri ve İlişkili Faktörler Hekimlik; yoğun çalışma saatleri, mesleki riskleri, mesleğe ilişkin gelişmeleri izleme ve uygulama yükümlülüğü, vicdani ve hukuki sorumlulukları nedeniyle stresli bir meslektir. Bu çalışmada sağlık hizmetlerinin sunumunda kilit role sahip hekimlerin, psikolojik dayanıklılık ve yaşam anlamı düzeylerinin belirlenmesi ve ilişkili olabilecek faktörlerin saptanması amaçlandı. Bu çalışmanın evrenini Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde çalışmakta olan asistan hekimler oluşturdu. Kesitsel analitik tipteki bu çalışmada örneklem alınmadan, evrenin tamamına ulaşılması planlandı ve evrenin %85'ine ulaşıldı. Yaşam anlamının ölçülmesinde Yaşamda Anlam Ölçeği, psikolojik dayanıklılığın ölçülmesinde Yetişkinler için Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Meaning of Life and Psychological Resilience Characteristics of Assistant Physicians Working in a Medical Faculty and Related Factors Medicine is a stressful profession due to its busy working hours, occupational risks, obligation to monitor and implement developments related to the profession, and conscientious and legal responsibilities. In this study, it was aimed to determine the levels of psychological resilience and meaning of life of physicians who play a key role in the provision of healthcare and to determine the related factors. The population of this study consisted of assistant physicians working in Süleyman Demirel University Medical Faculty Hospital. In this cross-sectional analytical study, it was planned to reach the entire universe without sampling, and reached 85% of the universe. Meaning in Life Questionnaire(MLQ) was used to measure the meaning of life and Resilience Scale for Adults(RSA) was used to measure psychological resilience.