Yeşil çatıların kent yaşamındaki yeri ve önemi: Yerel ve yabancı örnekler üzerinden incelemeler
The location and importance of green roofs in urban life: Examinations on local and foreign examples
  1. Tez No: 596571
  2. Yazar: SELİN SAĞSÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT DENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Günümüzde kentsel alanların hızla gelişmesi ve buna bağlı olarak nüfusun yıllar içerisinde artmasıyla birlikte, kentler yapı yoğunluğunun arttığı beton kaplı yüzeylere dönüşmektedir. Artan nüfus ve buna bağlı olarak artan yapılaşmalar sonucu değişen kent yapısı, yeşil alanların azalmasına, her geçen gün gelişen teknoloji ve buna bağlı olarak değişen yaşam tarzı ise, insanların doğadan uzaklaşmasına sebep olmuştur. Kent içinde azalan açık alanlar ve yeşil yüzeyleri mimari ölçekte geri kazanabilmek için halen ciddi anlamda göz ardı edilen çatı ve teras alanlarının kullanımına yönelik çabaların önemi her geçen gün daha çok önem kazanmaktadır. Çevresel, ekolojik, ekonomik ve sosyo-kültürel açıdan bir çok faydası bulunan yeşil çatılar kentsel alanlar içinde potansiyel yeşil alanlar olarak öne çıkmaktadır. Yüksek lisans tezi olarak hazırlanan bu çalışmanın amacı; kentsel alanlarda yeşil çatıların yerini irdeleyerek, ülkemizdeki ve dünyadaki çağdaş örnekler üzerinden konunun tartışılmasını sağlamaktır. Çalışmanın ana materyalini 7'si yurtiçi 7'si yurtdışı olmak üzere toplamda 14 adet yeşil çatı örneği, çalışmanın diğer materyalini ise konu ile ilgili yazınsal kaynaklar ve yeşil çatılar ile ilgili anket oluşturmaktadır. Çalışmanın birinci yönteminde yeşil çatılar ile ilgili yazınsal kaynaklar değerlendirilerek incelenmiştir. Yöntemin ikinci aşamasında Türkiye'de ve dünyada yapılmış yeşil çatılardan seçilmiş 14 örnek hakkında gerek internet üzerinden araştırılarak gerek yerinde gözlemler yapılarak alanlarla ilgili bilgiler toplanılıp, kimlik kartları oluşturulmuştur. Ve son aşamada 150 kişiye yeşil çatılarla ilgili anket uygulanmış ve insanların yeşil çatı hakkındaki düşünce ve algıları tespit edilmiştir. Yurt dışında pek çok uygulaması olan, özel alanların yanında kamusal alanlarda da bulunan bu uygulamalar, ülkemizde sadece yoğun nüfuslu kentlerde sınırlı bir şekilde yer bulmaktadır. Yapılan ankete bakılarak insanların çoğu yeşil çatıları bilmekte ve binalarında yeşil çatıları istemektedir. Fakat yeşil çatıları istemeyenler de; kurulum maliyeti, binaya getirilecek yük, bakım ve sulama sorunları gibi tereddütler vardır. Sonuç olarak; yeşil çatıların kentsel alanlarda daha çok yer bulması için kentlilerin ve uygulamacıların bilinçlendirmesi ve yerel yönetimlerin teşvik edici uygulamalar geliştirmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, with the rapid development of urban areas and the increase in population over the years, cities are becoming concrete covered surfaces where the density of buildings increases. As a result of the increasing population and consequently increasing urbanization, the changing urban structure has led to the decrease of green spaces and the developing technology and lifestyle that has changed with each passing day caused people to move away from nature. The importance of efforts to use roof and terrace areas, which are still seriously underestimated in order to recover the diminished open spaces and green surfaces in the architectural scale, is becoming more and more important. Green roofs, which have many environmental, ecological, economic and socio-cultural benefits, stand out as potential green areas within urban areas. The aim of this study, which was prepared as a master thesis, is; The aim of this course is to discuss the place of green roofs in urban areas and to discuss the issue through contemporary examples in our country and the world. The main material of the study consists of a total of 14 green roof samples, 7 of which are domestic and 7 of which are abroad, and the other material of the study is a questionnaire on literary resources and green roofs. In the first method of the study, literary sources related to green roofs were evaluated and examined. In the second step of the process in Turkey and in the world made of green roofs need about 14 samples selected over the internet information about the area investigated by observing site should toplanılıp, identity cards were created. And in the last stage, 150 people were surveyed about green roofs and people's thoughts and perceptions about green roofs were determined. These practices, which have many applications abroad, are also found in public areas as well as private areas. Based on the survey, most people know green roofs and want green roofs in their buildings. But those who do not want green roofs; There are hesitations such as installation cost, load to be brought to the building, maintenance and irrigation problems. As a result; In order for green roofs to find more space in urban areas, it is necessary for the citizens and practitioners to raise awareness and to develop encouraging practices by local governments.