Konya ilinde farklı bitki türlerinde Phytoseiidae (Acarı) familyasına ait avcı akar türlerinin belirlenmesi
Establish of predatory mite species belong to Phytoseiidae (Acari) on various plant species in Konya province
  1. Tez No: 596587
  2. Yazar: OSMAN ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NABİ ALPER KUMRAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışma 2015 ve 2016 yıllarında Mayıs-Ekim ayları arasında Konya İlinde farklı kültür bitki türlerinde bulunan Phytoseiidae familyasına ait avcı akar türlerini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonunda 9 bitki türünden (armut, ayva, biber, domates, elma, erik, fasulye, kiraz ve patates) toplam 160 phytoseiid örneği toplanmıştır. Bu örnekler arasında 11 farklı phytoseiid türü belirlenmiş olup, bunlar Amblyseius andersoni (Chant 1957), Amblyseius swirskii (Athias-Henriot, 1962), Euseius finlandicus (Oudemans 1915), Kampimodromus aberrans (Oudemans, 1930), Neoseiulus californicus (McGregor), Phytoseiulus persimilis (Athias-Henriot, 1957), Paraseiulus triporus (Chant ve Yoshida-Shaul, 1982), Typhlodromus (Anthoseius) bagdasarjani (Wainstein & Arutunjan, 1967), Typhlodromus (Anthoseius) clairathiasae (Wainstein & Arutunjan, 1967), Typhlodromus (Anthoseius) recki (Wainstein, 1958) ve Typhlodromus (Typhlodromus) athiasae (Porath and Swirski, 1965)'dir. Bu türler arasında en yoğun toplanan tür E. finlandicus olup, biber, domates, elma ve fasulye bitki türleri üzerinden tespit edilmiştir. İkinci derecede yoğun örneklenen tür ise çoğunlukla elmadan toplanan K. aberrans'dır. Elma yapraklarında belirlenen T. (A.) clairathiasae ise ulaşabildiğimiz kaynaklara göre Türkiye faunası için ilk kayıt olmuştur. Kültür bitkisi yetiştirme sezonu boyunca 15 günde bir yapılan örneklemeler sonucunda en fazla phytoseiid örneği Temmuz ortası ve Ekim sonu arasında tespit edilmiştir. Bu tez çalışması, bitki korumada biyolojik mücadele elemanı olarak kullanılan phytoseiid türler açısından Konya İlinin oldukça zengin bir faunaya sahip olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to determine predatory mite species belonging to Phytoseiidae in different culture plant species in Konya from May to October of 2015 and 2016 years. At the end of the study, 160 phytoseiid samples were collected from 9 plant species (pear, quince, pepper, tomato, apple, plum, bean, cherry and potato). Among these samples, 11 different phytoseiid species were identified, namely, Amblyseius andersoni (Chant 1957), Amblyseius swirskii (Athias-Henriot, 1962), Euseius finlandicus (Oudemans 1915), Kampimodromus aberrans (Oudemans, 1930), Neoseiulus californicus (McGregor), Phytoseiulus persimilis (Athias-Henriot, 1957), Paraseiulus triporus (Chant ve Yoshida-Shaul, 1982), Typhlodromus (Anthoseius) bagdasarjani (Wainstein & Arutunjan, 1967), Typhlodromus (Anthoseius) clairathiasae (Wainstein & Arutunjan, 1967), Typhlodromus (Anthoseius) recki (Wainstein, 1958) and Typhlodromus (Typhlodromus) athiasae (Porath and Swirski, 1965). Among these species, the most intensively collected species is E. finlandicus and it was determined from pepper, tomato, apple and bean plant species. The second common species is K. aberrans, which was mostly collected from apple leaves. Based on litearures that we can reach, T. (A.) clairathiasae, collected in the apple leaves, is was the first record for the fauna of Turkey. The most phytoseiid samples were detected between mid-July and late October as a result of samples taken every 15 days during the cultivation season. This thesis study revealed that Konya is a very rich region in terms of phytoseiid species used as biological control agents in plant protection.