İdari yargılama hukukunda bir müessese olarak ıslah
Amendment as a concept in administrative jurisdiction law
  1. Tez No: 596586
  2. Yazar: ESRA ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN GÜLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
Çalışmamızın konusunu, ıslah müessesesinin bütün yargılama düzenleri bakımından mahiyetinin ortaya konulması ve idari yargılama hukukuna özgü ıslah müessesesinin anlamının belirlenmesi oluşturmaktadır. Bu bağlamda ıslah müessesesi, kaynağı olan davanın genişletilmesi veya değiştirilmesi yasağı kapsamında değerlendirilmiştir. Islah müessesesinin idari yargılama hukukuna giriş süreci; var olan problemler kapsamında yargı yerlerinin konuya bakışı ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin ihlal kararları etkisiyle kanuni düzenleme olarak getiriliş süreci incelenmiştir. Söz konusu kanuni düzenlemenin idari yargılama hukukundaki yeri ve önemi bütüncül bir bakış açısıyla ele alınmış, düzenlemenin uygulanmasından kaynaklanan ve kaynaklanabilecek problemler ile olması gereken düzenleme bağlamında çözüm önerileri geliştirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject matter of our study is to determine the meaning of the legal concept of amendment of pleadings in terms of all jurisdictions and specific to the administrative jurisdiction. In this context, the concept of amendment of pleadings has been evaluated within the scope of the prohibition of extension or amendment of the case which is the source. The process of entry into the administrative jurisdiction law of the concept of amendment of pleadings, points of view of the judiciary in the context of the existing problems and the process of legal regulation as a result of the decisions of violation of the European Court of Human Rights has been examined. The situation and importance of the legal regulation in administrative jurisdiction is handled with a holistic viewpoint, and solutions have been proposed in the context of the problems which is arising or should arise from the implementation of or in the context of the regulation.