Morkaraman ırkı kuzuların merada performansözelliklerinin belirlenmesi
Determination of performance characteristics of Morkaraman lambs grazed on pasture
  1. Tez No: 596588
  2. Yazar: ÖZGE BOZGÜLLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHLİS MACİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yemler ve Hayvan Besleme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Mevcut çalışma, sütten kesilmeyerek analarıyla birlikte merada otlatılan (sınırsız emzirme, S'sız E), 75 günlük yaşta sütten kesilerek ayrı bir sürü olarak merada otlatılan (sınırlı emzirme, S'lı E) ve yine 75 günlük yaşta sütten kesilerek merada otlatılıp mera dönüşü akşam konsantre yemle (KY) takviye edilen (S'lı E + KY) Morkaraman kuzularını doğum ağırlığı, mera başı ağırlığı, mera sonu ağırlığı ve meralama dönemi günlük canlı ağırlık artışı bakımından karşılaştırmak amacıyla yürütülmüştür. Performans özellikleri üzerine etkili faktör olarak doğum şekli, ana yaşı, cinsiyet ve grup (S'sız E, S'lı E, S'lı E + KY) ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Present study was carried out to determine the performance characteristics of Morkaraman lambs weaned and grazed as a seperate group on pasture (W), non-weaned and grazed together with their dams on pasture (NW), and weaned and supplemented with concentrate feed in the evening (W+CF) during the grazing period. The effects of group (W, NW and W+CF), sex, birth type and dam age on initial weight in the grazing period, final live weight, total weight gain and daily live weight gain during grazing period were studied in present research. The overall daily weight gains of lambs from the birth until the beginning of grazing period, from the birth until the end of grazing period and from the beginning up to the end of grazing period were found to be 258.26±25.76, 256.10±24.18 and 253.60±31.47 g, respectively. The same parameters for W group were 239.38±20.33, 232.71±14.77 and 225.41±14.77 g; for NW group were 278.49±22.35, 279.88±13.56 and 281.13±13.23 g; for W+CF group were 256.91±17.68, 255.72±15.47 and 254.26±22.38 g.