New product development in the Turkish furniture industry: Experiences of in-house industrial designers
Türk mobilya endüstrisinde yeni ürün geliştirme: Firmalarda istihdam edilen endüstriyel tasarımcıların deneyimleri
  1. Tez No: 596590
  2. Yazar: NİMET BAŞAR KESDİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR KAYGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
Yüksek teknoloji endüstrileri ve yüksek teknoloji ile çalışan uygulamalar inovasyon çalışmalarının merkezinde olmasına rağmen, inovasyon; mobilya, ayakkabı ve tekstil gibi düşük teknoloji endüstrileri için de önemli bir konumdadır. Bunun altında yatan en önemli nedenlerden bir tanesi, bu endüstrilerin dünya ticaretinde ve istihdam verilerinde önemli bir yere sahip olmalarıdır. Bu araştırma, bu sektörlerden biri olan ve dünya ticaret hacminin yaklaşık yüzde birine sahip olan mobilya endüstrisine odaklanmaktadır. İnovasyon gerçekleştirme için tasarıma yatırım yapmak ise mobilya endüstrisinde olgunlaşmış bir davranıştır. Buna rağmen mevcut alan yazının incelemesi, Türk mobilya endüstrisinde sistematik bir yeni ürün geliştirme sürecinin yaşanmadığını ortaya çıkarmaktadır. Bunun sebebi 1990'lı yıllarda yapılan bu çalışmaların güncel durumu yansıtmaması ve günümüzde yapılan çalışmaların ise Türk mobilya endüstrisinin kendine has özelliklerini anlamamız için yeterli olmamasıdır. Bu boşluğu doldurmak üzere, büyük mobilya işletmelerinde firma içi çalışma deneyimine sahip 17 endüstriyel tasarımcı ile derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Bulgular doğrultusunda yeni ürün geliştirme sürecinde tasarımın ve organizasyonun diğer fonksiyonlarının rollerini açıklamak üzere 11 fazdan oluşan bir süreç modeli sunulmuştur. Bu çalışmanın bulguları tasarımcıların bakış açısını yansıtmakta ve Türk mobilya endüstrisinde yaşanan yeni ürün geliştirme sürecinin mevcut durumunu sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Although high-technology and its practical implications on products are usually at the center of innovation activities, innovation is also considered important for typical low-tech industries, such as textiles, footwear, and furniture. One main reason underlying this claim is the fact that these industries globally represent a significant part of world trade and employment. This research focuses on one of these industries, the furniture industry, which corresponds to approximately one percent of total world trade. Investing in design to create innovation is a matured strategy in the furniture industry. Despite its global significance, a review of the studies about the Turkish furniture industry reveals the absence of a systematical process in the NPD in the Turkish furniture industry. Yet these studies from the 1990s do not represent the current situation, and the current studies on the NPD are not sufficient for us to understand the unique dynamics of the Turkish furniture industry. To fill this gap, in-depth interviews are conducted with 17 industrial designers who have work experiences in large furniture enterprises as in-house employees. According to my findings, an 11-phase process model is defined to explain the role of design and other functions in the NPD. The findings of this research present the current situation of the NPD in the Turkish furniture industry and reflect the perspectives of designers.