4-florobenzil-spiro(N/O)-siklotrifosfazenin değişen stokiyometrik oranlarda primer ve sekonder aminlerle tepkimeleri ve yeni ürünlerin spektroskopik, kristallografik ve stereojenik özelliklerinin incelenmesi
The reactions of 4-fluorobenzyl-spiro(N/O)-cyclotriphosphazene with primary and secondary amines using different stoichiometric ratios and the investigation of the spectroscopic, crystallographic and stereogenic properties of the new products
  1. Tez No: 596589
  2. Yazar: ÖMER FARUK MUTLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GAMZE ELMAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu tez kapsamında, amin alkol (1) bileşiğinin NaH ile hazırlanan sodyum tuzunun, hekzaklorosiklotrifosfazatrien (trimer, N3P3Cl6) ile tepkimesinden kısmen sübstitüe 4-florobenzil-spiro(N/O)-siklotrifosfazen (2) bileşiği elde edilmiştir. Kısmen sübstitüe 4-florobenzil-spiro(N/O)-siklotrifosfazenin (2) değişen stokiyometrik oranlarda (1:1, 1:2, 1:3 ve 1:4 mol) primer (n-propilamin) ve sekonder (pirolidin) aminler ile yer değiştirme tepkimeleri sonucunda kısmen (3-6) ve tamamen (7 ve 8) sübstitüe siklotrifosfazen bileşikleri sentezlenmiştir. Sentezlenen tüm fosfazen bileşiklerinin yapıları element analizi, kütle spektrometresi (ESI-MS), NMR (1H, 13C ve 31P) yöntemleri ile aydınlatılmıştır. Kiral bileşiklerin (4, 5 ve 6) stereojenik özellikleri optikçe aktif reaktif (chiral solvating agent; CSA) ilave edilerek kaydedilen 31P-NMR spektrumları ile irdelenmiştir. Uygun tek kristali elde edilen fosfazen türevinin (2) katı hal yapısı X-ışını kristallografisi ile karakterize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the partly substituted 4-fluorobenzyl-spiro(N/O)cyclotriphosphazene (2) was obtained from the reaction of hexachlorocyclotriphosphazatriene (trimer, N3P3Cl6) with the sodium salt of the amino alcohol (1) prepared by NaH. The reactions of the partly substituted 4-fluorobenzyl-spiro(N/O)cyclotriphosphazene (2) with the varying stoichiometric ratios (1:1, 1:2, 1:3 and 1:4 mol) of primary (n-propylamine) and secondary (pyrrolidine) amines were resulted in the formations of partly (3-6) and fully (7 and 8) substituted cyclotriphosphazenes. The structures of all the synthesized phosphazene compounds were elucidated by elemental analysis, mass spectrometry (ESI-MS), FTIR, 1H-, 13C- and 31P-NMR techniques. The stereogenic properties of the chiral compounds (4, 5 and 6) were examined by 31P-NMR spectra recorded by the addition of optically active reagent (chiral solvating agent; CSA). The solid-state structure of the phosphazene derivative (2) which can be obtained as suitable single crystal is characterized by the X-ray diffraction method.