Yağlı deresi (Çoruh havzası) kahverengi alabalığının (Salmo trutta) kuluçka şartlarında üretilebilme olanaklarının araştırılması
Investigation on hatchery rearing of brown trout (salmo trutta) naturally inhabiting in Yağli stream (Çoruh basin)
  1. Tez No: 596594
  2. Yazar: SELMA ALAYBAŞI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Yağlı deresinden (Çoruh havzası) yakalanan kahverengi alabalıktan temin edilen yumurta ve sperm kullanılarak döllenme işlemi yapılmış, üreme başarısı ve yavrularda büyüme parametreleri belirlenmiştir. Kasım 2012'de elektroşok ile yakalanan 10 dişi ve 10 erkek balığa ait ortalama boy ve ağırlıklar sırasıyla 18,8±1,6 cm; 64,9±13 g ve 20,5 cm; 92,0±28,5 g olarak ölçülmüştür. Balıklara ait ortalama yumurta ağırlığı 9,6±2,8 g, toplam yumurta sayısı 220±65 adet, kilogram başına yumurta sayısı 3505±1061 adet, gonadosomatik indeks 15,3±4,8 ve yumurta çapı 4,2±0,3 mm olarak tespit edilmiştir. Balıkların üreme başarısında ortalama döllenme oranı, gözlenme oranı ve yumurtadan çıkış oranı sırasıyla; %99±0,6, %98,5±1,5, %98,4±1,8 olarak tespit edilmiştir. Serbest yüzmeye başlayan yavrular 2 gruba ayrılmıştır. Yavrularda 9 haftalık beslenme periyodunda birinci grup yavrulara ilk 6 hafta sadece Artemia, sonraki 1 hafta Artemia +ticari yem, son 2 hafta ise ticari yem verilmiştir. Birinci grup yavrulara ise 1 hafta sadece Artemia, sonraki 1 hafta Artemia +ticari yem, sonraki 7 hafta boyunca ise sadece ticari yem verilmiştir. Birinci gruptaki yavrularda ortalama başlangıç ağırlık 60,2±2,3 mg, son ağırlık 819±23,3, ağırlık kazancı %1265±24, spesifik büyüme %4,1±0,4, yaşama oranı %86,0±3,0 olarak hesaplanmıştır. İkinci grupta bulunan yavrularda ortalama başlangıç ağırlığı 59,6±2,1 mg, son ağırlık 801±15,6 mg, ağırlık kazancı %1258±25, spesifik büyüme %4,1±0,7 ve yaşama oranı %88,0±4,0 olarak hesaplanmış ve iki grup arasında önemli fark tespit edilememiştir. Mevcut çalışmanın sonuçlarına göre yavrularının beslenmesinde Artemia nın sadece yeme alışma süresinde ilk 1 hafta tek başına, ikinci hafta ise ticari yemle birlikte verilmesinin yeterli olduğu, sonraki dönemde sadece ticari yem kullanılabileceği tespit edilmiştir. Çalışmamızda, Yağlı deresinde doğal olarak yaşayan kahverengi alabalığın kuluçka şartlarında başarılı bir şekilde üretilip ön büyütmesinin yapılabileceği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Fertilization was performed using eggs and sperm obtained from brown trout caught from Yağlı stream (Çoruh Basin) and the reproductive success and growth parameters of the fry were determined. The average length and weight of 10 female and 10 male fish caught in November 2012 were measured as 18.8±1.6 cm; 64.9±13 g and 20.5 cm; 92.0±28.5 g, respectively. The average egg weight per female was 9.6±2.8 g, the total number of eggs was 220±65, the number of eggs per kilogram body mass was 3505±1061, the gonadosomatic index was 15.3±4.8 and the egg diameter was 4.2±0.3 mm. The average fertilization rate, survival at eyed-stage and hatching rate were %99±0.6, %98,5±1.5, %98,4±1.8, respectively. The swim-up fry are divided into 2 groups for a 9-week feeding trial. For group 1, the fry were given only Artemia for 6 weeks, Artemia +commercial feed for the next 1 week and commercial feed for the last 2 weeks. For the group 2, fry were given only Artemia for the first week, Artemia +commercial feed for the next 1 week, and only commercial feed for the last 7 weeks. For the fry in the group 1, average initial weight was 60.2±2.3 mg, the final weight was 819±23.3, the weight gain was 1265±24%, the specific growth was 4.1±0.4% and the survival rate was 86.0±3.0%. For the fry in group 2, average initial weight was 59.6±2.1 mg, the final weight was 801±15.6 mg, the weight gain was 1258±25%, the specific growth was 4.1±0.7% and the survival rate was 88.0±4.0%. Our results suggest that brown trout naturally inhabiting in the Yağlı stream (Çoruh Basin) can be successfully reared. Regarding weaning, Artemia is enough to be used solely for the first week and together with commercial feed for the second week.