Doğal sularda yaşayan (Yağlı deresi, Çoruh havzası) kahverengi alabalığın (Salmo trutta) kuluçka şartlarında ikinci nesil üretim denemeleri
Hatchery rearing of second generation brown trout (Salmo trutta) from Yagli stream (Coruh basin)
  1. Tez No: 541233
  2. Yazar: İLKKAĞAN AKGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada, (Yağlı deresi, Çoruh havzası)'nda doğal olarak yaşayan kahverengi alabalığın (Salmo trutta) ikinci nesli (F2) kuluçka şartlarında başarıyla üretilmiştir. Doğal ortamından alınan anaçlardan üretilerek kuluçkahane şartlarında 4 yaşına kadar tutulan (F1) 7 erkek 11 dişi anaç balığın boy ve ağırlıkları sırasıyla; 28,1±2,4 cm; 215,8±57,4 g ve 27,9±4,4 cm; 261,9±125,5 g olarak tespit edilmiştir. Bireysel ortalama yumurta verimi, kg başına yumurta verimi, gonadosomatik index değeri ve yumurta çapı sırasıyla; 39,2±20,7 g, 575,9±267,8, 2576,4±685,9, %14,7±3,7 ve 4,7±0,2 mm olarak tespit edilmiştir. Ortalama sperm konsantrasyonu ve spermatokrit değerleri sırasıyla; 7,2x±2,8x109, %30,5±9,8 olarak tespit edilmiştir. Dişi balıkların üreme başarısında ortalama döllenme oranı, gözlenme evresindeki embriyoların yaşama oranı, yumurtadan çıkış oranı ve serbest yüzen yavru oranı sırasıyla; %99,4±1,1, %95,0±5,7, %93,1±6,5 ve %92,7±6,8 olarak tespit edilmiştir. Erkekler için ortalama döllenme oranı, gözlenme evresindeki embriyoların yaşama oranı, yumurtadan çıkış oranı ve serbest yüzen yavru oranı sırasıyla; %100,0±0,0, %97,0±1,4, %96,4±1,9 ve %95,9±2,3 olarak tespit edilmiştir. Besin kesesini tüketen ve başlangıç ağırlığı 102,0±5,7 mg olan yavrulara bir gün boyunca Artemia verildikten sonra 4 hafta süren besleme deneyine başlanmıştır. Beslenme deneyi sonunda ortalama son ağırlık, % ağırlık kazancı, spesifik büyüme oranı ve yaşama oranı sırasıyla; 215,1±23,3 mg, %111,6±24,2, %2.5±0,4 ve %73,4±9,0 olarak tespit edilmiştir. Elde ettiğimiz sonuçlar Yağlı deresinde bulunan kahverengi alabalıkların ticari ölçekte kültür şartlarında başarıyla yetiştirilebileceğini göstermektedir. Ayrıca üretilen yavrular ebeveynlerinin geldiği sulara salınarak stoklar desteklenebilir.
Özet (Çeviri)
In the present study, second generation (F2) of brown trout (Salmo trutta) naturally inhabiting in Yağlı stream (Çoruh Basin) was produced successfully. Four year old, 7 female and 11 male broodstock, hatchery reared (F1) from the wild fish, were 28.1±2.4 cm; 215.8±57.4 g and 27,9±4,4 cm; 261,9±125,5 g in size, respectively. The average absolute fecundity per individual, relative fecundity per kg body weight, gonadosomotic index (GSI) and egg size were 575.9±267.8, 2576.4±685.9, 14.7±3.7% and 4.7±0.2 mm, respectively. Average sperm concentration and spermatocrit, 7.2±2.8x109 and 30.5±9.8%, respectively. Regarding reproductive success in females, average fertilization rate, survival at eyed stage embryos, hatching rate and survival at swim up stage were 99.4±1.1%, 95.0±5.7%, 93.1±6.5% and 92.7±6.8%, respectively. For males, average fertilization rate, survival at eyed stage embryos, hatching rate and survival at swim up stage were 100.0±0.0%, 97.0±1.4%, 96.4±1.9% and 95.9±2.3%, respectively. Fry after yolk-sac absorption (102.0±5.7 mg initial weight), were fed commercial trout diet for 4 weeks after one-day Artemia feeding. At the end of the feeding trial, average final weight, %weight gain, specific growth rate and survival were 215.1±23.3 mg, 111.6±24.2%, 2.5±0.4% and 73.4±9.0%, respectively. Our results suggest that brown trout from Yağlı Stream can be cultured successfully at commercial scale. Our results also prove that restocking of this fish can be successfully applied to its natural habitat.