Asakir-i Mansure-i Muhammediyye Ordusu'ndan günümüze rütbe terfi sistemi
From Asakir-i Mansure-i Muhammediyye Army to present rank promotion system
  1. Tez No: 596622
  2. Yazar: SİNAN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DR. ZEKERİYE TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harp Akademileri Komutanlığı
  10. Enstitü: Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Strateji ve Stratejik Araştırmalar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Harp Tarihi ve Strateji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Osmanlıda meydana gelen çöküşü engellemeye yönelik ıslahatlar öncelikle orduda yapılmaya çalışılmıştır. Bu kapsamda; bu çalışmanın gayesi Asâkir-i Mansûre-i Muhammediyye'den günümüze rütbe terfi siteminin dönüşümünü tarihsel süreç içerisinde incelemektir. III. Selim orduda meydana gelen bozulmalara karşı“Nizam-ı Cedid”i kurarak önlem almaya çalışmış ancak bunu canıyla ödemiştir. Geçmişteki başarısız ıslahat denemelerinden ders çıkararak daha akılcı bir yol izleyen II. Mahmud'un yenileşme hareketlerindeki yeri ayrıdır. II. Mahmud Yeniçeri Ocağını kaldırarak Asâkir-i Mansûre-i Muhammediyye Ordusunu kurmuştur. Bu ordunun teşkilatı ve yapısı her ne kadar Nizam-ı Cedid'den esinlenmiş olsa bile günümüz ordusunun temelleri Asâkir-i Mansûre-i Muhammediyye ile atılmıştır. Mansure ordusunda görev yapan subaylar sınıflandırılmış ve rütbeleri yeniden adlandırılmıştır. 1870 yılında uygulamaya konan Terfi'-i Rütbe Nizamnâmesi ile rütbe terfi sistemi hukuki temellere oturtulmaya çalışılmıştır. Bu nizamnâmeyle zâbitlerin terfi ve tayin usulleri kesin hükümlere bağlanmıştır. Ancak yapılan bu düzenlemede padişah iradesi istisna tutulmuştur. Bunun sonucunda liyakatten uzaklaşılarak sadakate dayalı birçok kişiye uygunsuz rütbe ve terfiler verilmesi söz konusu olmuştur.1909 yılında kabul edilen Tasfiye-i Rüteb-i Askeriye Kanunu ile yapılan adaletsizlikler giderilmeye çalışılmış ve her rütbede asgari bekleme süreleri belirlenmiştir. Rütbe terfi sistemindeki değişim ve dönüşüm Cumhuriyet döneminde de devam etmiştir. 27 Temmuz 1967 tarihinde kabul edilen 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu ile Türk Silahlı Kuvvetleri'nin işleyişine yönelik kapsamlı bir hukuki düzenleme yapılmıştır. 1967 yılından itibaren rütbe terfi sistemine yönelik değişim ve dönüşümler bu kanun üzerinden yapılmış ve halen de (2016) devam etmektedir. Bu çalışma ile yukarda belirtilen değişim süreci kronolojik çerçevede aktarılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Reforms aimed at preventing the collapse that occurred in the Ottoman Empire was first attempted in the army. In this context; The purpose of this work from Asâkir-i Mansûre-i Muhammediyye to today rank promotion system is to examine the historical process of transformation. II. Selim army tried to take precaution against corruption in army by establishing“Nizam-i Jadid”but he paid his life for that. Taking lessons from past reform attempts failed II Mahmoud followed a more rational way. Mahmud has a separate place of the reform movement. II. Mahmoud removing the Janissaries January has established the Asaka-i Mansura-i Muhammadiyah Army. This army was taken with the organization and structure, although the foundations of Nizam-i Jadid even though today's military base on the Asakar-i Mansura-i Muhammadiyah Army. The rank of officer who served in Muhammediyye renamed and classified. Rank promotion system tried to rest on a legal basis with Rank Promotion Reagulation which lauunched in 1870. Promotion and appointment procedures of officers are ruled to certain provision by the regulation. Sultan will have been exceptions to this regulation but made. There had been so much inappropriate and away from merit rank promotion because of Sultan will. İnjustices were tried to eliminate by rank liquidation law adopted in 1909 and determined the specified minimum waiting time in each rank with this law. Changes in the system for promotion and continued in the period of Republic. July 27, 1967, No. 926 adopted by the Turkish Armed Forces Personnel Law is made with a comprehensive legal arrangements for the operation of the Turkish Armed Forces. Change and transformation for the rank promotion system since 1967 and still continues based on this law. This study has been tried to explain period of transformation of rank promotion system in the chronological framework of the above-mentioned process.